Jednoho po druhém vozili v sobotu policisté svědky do pražské Vyskočilovy ulice. Koncem března tam pražský lobbista, podle policie opilý, srazil jedenapadesátiletou ženu. A během toho víkendu se policie pokouší zjistit, jak k nehodě přesně došlo.

"Všechny výpovědi odpovídaly tomu, co již svědci uvedli v rámci přípravného řízení. Každý to viděl trochu jinak, co výpověď, to originál," uvedl v sobotu večer Janouškův advokát Vít Široký.

Za pomocí drobné figurantky i figuríny s blonďatou parukou simulovali podobu střetu Janouškova porsche s ženou. Rekonstrukci za přítomnosti soudních znalců a právních zástupců organizoval policista s mikrofonem. "Ještě jednou přeměříme toto vozidlo, pak následné vozidlo," dirigoval své pomocníky.

Některé přihlížejících ale rozzlobila uzavírka křižovatky a velké dopravní komplikace. "Nakradl si miliony za dobu primátorování (Pavla) Béma a ještě budeme platit tohle divadlo," rozčilovala se starší paní.

Jiný muž se zase domáhal přechodu přes uzavřenou vozovku s tím, že bydlí na druhé straně a nevidí důvod, proč by měl obcházet policejní zátaras.

"Chápeme rozhořčení některých lidí, ale uzávěrka je nutná z důvodu ochrany svědků a objektivity vyšetřování," řekla novinářům Ivana Ježková, mluvčí královehradecké policie, která má vyšetřování na starosti.

Úvod rekonstrukce přinesl dopravní problémy, když půlhodiny před začátkem policie uzavřela silnici, přestože původně bylo oznámeno, že autobusy hromadné dopravy budou moci místem obousměrně projíždět. Rozzlobení lidé vystupovali z autobusů a odcházeli na nejbližší stanici metra pěšky.

"Policie se nedohodla s naším vedením a lidé budou celý den nadávat nám," povzdechl si jeden z řidičů z kolony autobusů ve směru od Michle. Autobusovou dopravu policie po několika minutách obnovila.

Jako poslední svědek na místo rekonstrukce dorazila žena, kterou pražský podnikatel v opilosti srazil. Do Michle ji přivezli policisté v doprovodu jejího zmocněnce Josefa Lžíčaře. Předtím byla předvolána na policejní služebnu v Kongresové ulici, kam ji doprovodil syn. Po zranění způsobeném při nehodě stále chodí o berlích.

K dispozici byla jednapadesátileté ženě vietnamského původu tlumočnice i lékař pro případ, že u ní rekonstrukce způsobila trauma.

Janoušek se rekonstrukce nezúčastní

Rekonstrukce bude pokračovat i v neděli. V sobotu by se ji mělo zúčastnit osm svědků, nedělního vyšetřovacího pokusu sedm. Policie nekomentovala, zda se jedná o stejné lidi.

Sám Janoušek se rekonstrukce neúčastní. Podle iDnes.cz je na dovolené v Chorvatsku.

Podle státní zástupkyně Jitky Rybenské se policie snaží zjistit, jestli mohli svědci vidět událost tak, jak ji popsali ve svých výpovědích. Výsledek také ovlivní vypracování několika znaleckých posudků.

Policie viní Janouška z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetileté vězení. Janoušek se rekonstrukce podle svého advokáta Víta Širokého účastnit nebude. Média v uplynulých dnech uvedla, že se obviněný zdržuje v Chorvatsku. Podle žalobkyně jeho účast není pro provedení vyšetřovacího pokusu nezbytná.

Související