Obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli nákupu letadel CASA pro vojenské letectvo je útokem policie na rozhodovací mechanismy státu a demokratický systém, uvedl dnes ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v pořadu České televize.

Parkanová podle něj postupovala v souladu se zákonem. O změnách legislativy mají rozhodovat zákonodárci v demokratickém procesu, nikoli kriminalisté, dodal Kalousek.

Policie Parkanovou viní z toho, že si nenechala vypracovat znalecký posudek, na jehož základě by bylo vedení ministerstva obrany schopné vyjednat lepší cenu pro nákup letadel, která jsou označována jako předražená. Kalousek ovšem s názorem policie nesouhlasí.

Za žádostí o vydání Parkanové k trestnímu stíhání je podle něj buď neznalost vyšetřovatele, nebo "zlá vůle".

"To je náš společný demokratický systém, na který teď policie dělá z mého pohledu zcela bezprecedentní útok," řekl Kalousek v pořadu ČT.

"Neexistuje v tomto případě zákonná povinnost zadat si nezávislý posudek na cenu obvyklou, což by vyšetřovatel při své právní praxi vědět mohl," dodal Kalousek.

Ministr financí podotkl, že za obviněním Parkanové může být vnější "poptávka". "Zcela důsledně musíme vyšetřit, co vedlo policii k tomu, že se dopustila naprosto nepravdivého a vylhaného obvinění," uvedl Kalousek.

Svá tvrzení ministr financí podle svých slov opírá o expertní posudek svého úřadu, který bude v pondělí předložen poslancům mandátového a imunitního výboru. "Já jenom říkám zcela odpovědně a vážně, že v tom obvinění je právní logický a odborný nesmysl," dodal Kalousek.

Poté, co posudek předá členům mandátového výboru, zveřejní materiál ministerstva financí na webu. Stejný dokument chce také předat státnímu zastupitelství. V srpnu pak Kalousek plánuje uspořádat odborný seminář za přítomnosti akademiků, jehož závěr také poskytne státnímu zastupitelství.

 

"Já jsem pevně přesvědčen, že státní zastupitelství v určité fázi to musí zastavit, protože to není prostě kriminální čin," dodal Kalousek.

Protikorupční policie požádala sněmovnu o vydání bývalé ministryně Parkanové k trestnímu stíhání. Protože nezadala znalecký posudek na cenu letounů, připravila podle detektivů stát o 658 milionů korun. Kalousek se své stranické kolegyně od počátku kauzy zastává. Podle jeho názoru k nákupu speciálního armádního materiálu není třeba zvláštních posudků.

Související