Místostarosta Prahy 10 Vladislav Lipovský (ODS) a radní Antonín Weinert (ČSSD) v pondělí s okamžitou platností rezignovali na své funkce v čele městské části.

Důvodem je kauza spojená se společností Key Investments, která podle radnice městskou část podvedla při správě jejího portfolia cenných papírů a připravila ji o několik desítek milionů korun.

"I přestože jsem se v celém případu nedopustil z profesního, právního i lidského hlediska žádného pochybení, navzdory českým zvyklostem jsem se rozhodl nepokračovat ve funkci člena rady v tomto volebním období," uvedl Lipovský, který v období, kdy radnice kontrakt uzavřela, působil ve funkci starosty

Obdobná slova zvolil i jeho kolega Antonín Weinert, který dodal, že v době uzavření smlouvy, nic nenasvědčovalo tomu, že by radnici měla vzniknout nějaká škoda.

V radě Lipovského a Weinerta nahradí zastupitelka Ivana Cabrnochová (Strana zelených), která bude mít na starosti územní rozvoj a cyklostezky a Petr Vozobule (Desítka pro domácí), v jehož gesci budou sportovní aktivity. Zároveň se kvůli dvěma novým stranám změnila koaliční smlouva.

Investiční společnost Key Investments spravovala městské části portfolio s cennými papíry v celkové hodnotě 219 milionů korun. Kromě Prahy 10 pověřila Key Investments obchodováním s cennými papíry také Praha 6 a Praha 13. Dohromady firmě všechny tři radnice svěřily asi 600 milionů korun.

V loňském roce ale firma přišla o licenci obchodníka s cennými papíry a změnila předmět podnikání. Radnice proto žádaly své investice zpět.

Nadhodnocené portfolio

Praha 10 zatím dostala jen zhruba 200 tisíc korun. Obligace, které z portfolia zbyly, v současné době pro Prahu 10 spravuje ČSOB. Podle znaleckých posudků, které si radnice nechala vypracovat, firma ale tržní hodnotu portfolia nadhodnocovala.

"Podle Key Investments hodnota cenných papírů dosahovala až 217 milionů korun. Nyní vypracované posudky přitom hodnotu tehdejšího portfolia oceňují reálně o 100 až 150 milionů korun méně," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Chravát.

Key Investments ale pochybení při řízení portfolia v letech 2009 až 2010 odmítá.

"Radnice s námi podepsala smlouvu s určitými obchodními podmínkami. Souhlasila tím se zvolenou metodikou zhodnocování portfolia. My jsme podle této metodiky postupovali... Jakákoliv zmínka o záměrném nadhodnocování je směšná," prohlásil před časem ředitel společnosti Daniel Brzkovský.

Související