Konflikt mezi Sýrií a Tureckem není tak horký, jak vypadá, uklidňuje bezpečnostní expert Libor Frank. Na vyhrocení situace nemá zájem ani jedna strana, dodává. 

Šéf Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen dnes po mimořádném zasedání velvyslanců při NATO odsoudil syrské páteční sestřelení tureckého letadla jako nepřijatelné a odsouzeníhodné.

Podle Franka se Turecko jen snaží využít svého členství v NATO, aby posílilo svou roli v regionu a oslabilo svého největšího rivala.

Je možné, že se NATO bude snažit nějakým způsobem řešit situaci v Turecku a vyslyší jeho prosby? 

Myslím si, že není vůle, zájem ani faktické předpoklady, aby se aliance nějak aktivně a viditelně do dění v Turecku zapojila. Pokud ano, tak ve formě nějakých konzultací, ve výjimečném případě poskytnutím prostředků.

Existuje šance, že vypukne konflikt?

Myslím, že to nebude tak horké jak to vypadá. Situace není natolik vážná, aby NATO jednohlasně odsouhlasilo, že Turecko bylo napadeno jiným státem. Jsem optimista. Účast aliančních států bude spíše otázkou diplomatického, zákulisního vyjednávání a nátlaku na syrský režim i Turecko, aby konflikt nepřerostl ve válku.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.