Na sociálních sítích vyjadřuje celou středu velmi mnoho lidí silnou podporu odvolanému ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS).

Někteří z nich začali už na středu svolávat demonstrace s cílem poděkovat Pospíšilovi za jeho práci na ministerstvu. K podpoře Pospíšilovi lidé využívají i služby, jako je projekt Napište jim.

Nelíbí se jim také důvody, kterými premiér Petr Nečas (ODS) zdůvodnil Pospíšilovo odvolání. Nadační fond proti korupci (NFPK) Nečase vyzval k odchodu, podle fondu jedná v zájmu mafiánů.

Studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy pořádají ve středu na podporu odvolaného Pospíšila demonstraci na Palackého náměstí od osmnácté hodiny. "Chceme panu ministru Pospíšilovi vyjádřit podporu a poděkovat mu za jeho práci," řekl svolavatel Jakub Drápal.

Další demonstraci organizuje předseda neparlamentní Strany zelených Ondřej Liška. Konat se bude ve čtvrtek od sedmé večer na Václavském náměstí. "Zítra všichni u koně, takto to vážně dál nejde!" napsal na svém faceboobovém profilu Liška.

"Nečas jedná jako prostředník korupčních skupin a lokálních mafií, proti kterým policie a státní zastupitelství podnikly poslední dobou úspěšné očistné kroky," napsal NFPK podnikatele Karla Janečka.

Nečas podle fondu kvůli své zbabělosti či v důsledku přímého propojení se zločinci jedná v rozporu se zájmy země a měl by odejít. Fond podle prohlášení hodlá podporovat aktivní kroky občanů včetně "radikálního vyjádření občanské nespokojenosti".

Reagoval i Babiš

Na rozhodnutí premiéra Nečase reagoval i lídr hnutí ANO 2011 podnikatel Andrej Babiš. "Pospíšilovo odvolání je dalším vítězstvím kmotrovské lobby v české politice." "Všem zasvěceným" je podle něj jasné, že hlavním důvodem odvolání byl návrh dosadit na místo vrchního státního zástupce v Praze Lenku Bradáčovou, známou nekompromisním přístupem k politické korupci.

Na podporu Jiřího Pospíšila vznikají i facebookové skupiny. Lidé také píší na internetu desítky vzkazů politikům, ve kterých vyjadřují svoji nespokojenost s rozhodnutím premiéra Nečase. Využívají k tomu web Napište jim, který umožňuje kontaktovat volené zástupce.

Pospíšila dnes nečekaně na Nečasův návrh odvolal prezident Václav Klaus. Předseda vlády svůj krok vysvětlil tím, že Pospíšil podle něj není schopný manažersky a rozpočtově zvládnout svůj resort. Odvolání odůvodnil tím, že ministr žádal o navýšení rozpočtu pro svůj resort o několik stovek milionů korun.

 

Podle opozice však financování spravedlnosti není zřejmě hlavním důvodem Pospíšilova konce ve vládě. Za jeho koncem ve funkci podle nich může být snaha zabránit pozitivním změnám, které vznikly po odvolání kritizovaného vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly.

Související