Historii slovenského podsvětí ale i nejnovější aféru pod názvem Gorila o politické korupci na Slovensku mapuje v nové knize spisovatel Gustáv Murín. Dílo Gorily v podsvětí - Mafie.sk představil třiapadesátiletý Murín ve středu v Bratislavě.

Vystudovaný biolog, který má na svém kontě několik knížek o mafii, přiznal, že překvapivá odhalení jeho nejnovější publikace, čítající 440 stran, nepřináší.

"Tato kniha je především o 90. letech. Nejsou to analýzy, je to popis faktů," uvedl Murín, jenž si při psaní pomohl i informacemi z médií.

Kniha vychází jako rozšířená a aktualizovaná verze o historii slovenského podsvětí od počátku vybírání výpalného až po největší korupční aféru v zemi pod Tatrami. Popisuje vývoj údajných mafiánských klanů na Slovensku, metod jejich práce, ale i nástup takzvané mafie bílých límečků.

Murín v knížce nevynechal ani události spojené s pádem komunistického režimu v tehdejším Československu a se začátky formování podsvětí, jehož údajným členům věnoval podstatnou část své knihy.

Autor mimo jiné tvrdí, že studentská manifestace v listopadu 1989 v Praze, která vyvrcholila zásahem policejních složek proti demonstrantům, byla zmanipulována komunistickou Státní bezpečností.

Spisovatel během křtu knihy řekl, že k jejímu napsání mu dopomohla i aféra ohledně dosud neprokázaného uplácení slovenských politiků a vysokých úředníků finanční skupinou Penta. Na vysoké úplatky rozdávané údajně Pentou výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých firem upozornil spis pod názvem Gorila, jehož autorství je připisováno slovenské tajné službě SIS.

Spis někdo před loňskými Vánocemi zveřejnil na internetu a téma korupce se pak stalo ústředním motivem kampaně před březnovými parlamentními volbami. "Gorila mi pomohla udělat oblouk, zarámovat to," řekl Murín.

V knize naznačil, že za zveřejněním dokumentů o Gorile stojí zřejmě některý z bývalých příslušníků SIS. Spis o slovenské aféře přirovnal k českému policejnímu spisu Krakatice, který mimo jiné popisuje vazby skupiny zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka na politiky.

Bezkonkurenční Nicholson

Potíže s psaním o aféře Gorila Murín na rozdíl od novináře kanadského původu Toma Nicholsona neměl. Nicholsonovi bratislavský okresní soud vydání knihy předběžným opatřením na návrh spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka v únoru zakázal. V červnu ale soud vyšší instance toto rozhodnutí zrušil. Murín přiznal, že jeho literární dílo nemůže být konkurencí pro chystanou knihu Nicholsona.

Murín dosud vydal téměř tři desítky knih různých žánrů, z toho několik i v češtině. Patrně největší ohlas ale zaznamenala právě jeho díla věnovaná slovenské mafii. Sérii literárních děl s tímto námětem odstartoval knihou o bratislavském podsvětí, ve které využil zprávy médií.

Její pokračování Mafie na Slovensku o hlavních postavách slovenského podsvětí v čele s údajným kápem Mikulášem Černákem se dostala na přední příčky prodejnosti. Černák si ve vězení odpykává doživotní trest, který mu před dvěma lety za šest vražd potvrdil krajský soud v Prešově. Černákem se Murín inspiroval i při psaní další knihy.