Pokuty v celkové výši 1,1 milionu korun udělil antimonopolní úřad Praze a jejímu dopravnímu podniku kvůli kartě Opencard. Za porušení zákona o veřejných zakázkách má Praha zaplatit 600 tisíc korun, dopravní podnik pak půl milionu. Rozhodnutí zatím není pravomocné, obě instituce se odvolaly.

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal prvostupňové rozhodnutí v případu Opencard letos v dubnu," sdělil serveru IHNED.cz předseda ÚOHS Petr Rafaj.

"Pokuta se skládá z několika částí, její výše je přes milion korun," řekla serveru IHNED.cz mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová s tím, že proti pokutě Praha prostřednictvím právní kanceláře podala rozklad. Mluvčí dopravního podniku Tereza Krásenská potvrdila, že rozklad již podal i dopravce.

Antimonopolní úřad instituce potrestal za porušení zákona o veřejných zakázkách při uzavírání smluv se společností Haguess v letech 2007 až 2010. Šlo například o kontrakty na dodávku licence kartové aplikace parkování, zajištění provozu Pražského centra kartových služeb či smlouvy týkající se dopravního odbavovacího systému.

Podle ÚOHS Praha i dopravní podnik pochybily, když smlouvy uzavřely v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž by k tomu byly splněny podmínky stanovené zákonem.

Kritizovaný projekt Opencard už stál kolem miliardy korun. Především v počátku ho provázely problémy s nevýhodnými smlouvami. Protikorupční policie loni obvinila pět úředníků magistrátu z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Dvěma úředníkům tento měsíc obvinění rozšířila.

Pražští radní v úterý rozhodli o tom, že zruší stomilionový tendr na dodávku karet Opencard, který byl vyhlášen loni v říjnu. Důvodem byl malý počet uchazečů. Praha zároveň vypíše novou, menší zakázku.

Kartu Opencard vlastní přes 950 tisíc lidí, slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Je možné na ni získat také slevy.

Související