Téměř na polovině meteorologických stanic, kde se měří teplota vzduchu, padly v sobotu rekordy. Velmi teplo bylo i ve vyšších oblastech, rekordy proto padly i například na Churáňově a Luční boudě. Více než 34 stupňů Celsia v sobotu bylo v Brně, Dyjákovicích a v Dobřichovicích.

Teplo s možnými bouřkami bude ještě v neděli, počátkem příštího týdne teploty klesnou pod 30 stupňů Celsia. Tropický víkend zažívá celá střední a jižní Evropa. V Itálii a Chorvatsku meteorologové předpovídají místy až 40 stupňů, v Maďarsku, Rumunsku či Bulharsku nejsou vedra o mnoho mírnější.

Prázdniny tak dětem začínají počasím vhodným ke koupání a dalším letním radovánkám. I lidé, kteří neodjeli do přírody, tráví ve městech volný čas u vody, v Praze například ve Žlutých lázních. Do Vltavy se tam ale ponoří jen málokdo, lidé se spíše sprchují, opalují a děti mají k dispozici bazének. V obležení se ale ocitl plavecký stadion v Podolí, kam přišly stovky lidí.

Vedra nalákala na koupaliště a plovárny i lidi na jihu Moravy. Kolem tisícovky lidí si v sobotu našlo cestu například na koupaliště na Kraví hoře. Více než sedm stovek lidí vyrazilo za vodou také na koupaliště v Hodoníně. Stovky rekreantů si vychutnávaly horké počasí i na Brněnské přehradě. Podle měsíční předpovědi by mělo být teplo celý červenec, první prázdninový měsíc má být teplotně nadprůměrný.

Nová teplotní maxima zaznamenala téměř padesátka meteorologických stanic, rekordy padaly ve všech nadmořských výškách. Například padl rekord na Labské boudě, kde v roce 1987 naměřili 21,6 stupně Celsia, v sobotu tam naměřili 23,8 stupně Celsia. Rekord padl na Churáňově, kde bylo 27 stupňů, a Luční boudě (21 stupeň).

Teploty šly přes 30

Většina teplot však překročila hranici 30 stupňů Celsia - tropickou hranici překonala teplota i v Jeseníku (30,4 stupně Celsia). Teplotu nad 32 stupňů zaznamenali například v Plzni, Příbrami, Krnově, Vyšším Brodě či Velkém Meziříčí.

V neděli bude od západu přicházet studená fronta s bouřkami a přívalovými dešti. Před ní bude na území České republiky i dále proudit velmi teplý vzduch od jihu. Ještě v neděli budou nejvyšší denní teploty s výjimkou západu a severozápadu Čech překračovat 31 stupeň Celsia, vyšší než 34 stupně ale teploty mohou být již jen na Moravě a ve Slezsku. Příští týden by se denní maxima měla pohybovat kolem 27 stupňů Celsia.

Související