Pavel Blažek, jeden ze tří nejmocnějších politiků Brna, má rád historickou literaturu. Zvláště pak tu o druhé světové válce.
Dobře proto rozumí politickému názoru Petra Nečase: "Aby Churchill porazil Hitlera, musel se v určitém okamžiku spojit i se Stalinem, přestože to byl stejný grázl jako Hitler."
Premiér to nedávno řekl v rozhovoru pro HN, prý pomocí stejné taktiky čistí ODS od proslulých zákulisních loutkářů.
Angažování třiačtyřicetiletého Blažka ve Strakově akademii, sídle vlády v Praze, je přitom podobně strategickým manévrem. S odchodem exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila alespoň dočasně klesne význam jeho plzeňského souputníka Romana Jurečka. A místo nich nastupuje muž, který v sobě spojuje obě roviny: jak politickou, tak zákulisní.
Brněnský patriot
Narodil se 8. dubna 1969. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity.
Expert na obchodní právo
Ve své právnické praxi se věnuje bankovnímu právu, kapitálovým trhům, insolvencím, problematice samosprávy. Jeden čas zastupoval stát ve sporu s firmou Diag Human.
Brno bližší Prahy
Do ODS vstoupil v roce 1998, o čtyři roky později už se dostal do vedení města. Od roku 2007 je šéfem brněnské ODS, před dvěma lety si jej Petr Nečas vybral za místopředsedu celé strany. Blažek ale dosud moc vidět nebyl, ač se měl starat o chod partaje, více se věnoval dění ve svém regionu.
"On miluje knížky o Adolfu Hitlerovi a Josifu Stalinovi. Někdy to ale vypadá, že ho to studium už moc pohltilo, že se od nich něco přiučil," popisuje Blažka muž, který se s ním před pár lety ve zlém rozešel – Leo Venclík. Právě jeho spolu s bratrem Milanem připravil Blažek o vliv. Venclíkové, někdejší vládci moravské metropole stíhaní několika skandály, přitom umožnili Blažkovi vyrůst, pomohli mu do vyšších pater politiky.
"Kolem roku 2004 jsme si řekli, že je potřeba politiku ODS změnit. Byla zkostnatělá. Od té doby jsme i blízcí přátelé," vzpomíná na "revoluční" období Blažkův blízký spolupracovník, jeho zástupce ve vedení brněnské ODS, developer Jiří Hos.
Tance kolem nádraží
Právě Hos sehrál zásadní roli při upevňování Blažkovy mocenské pozice předtím, než se nastupující ministr spravedlnosti stal v roce 2007 předsedou ODS v Brně. Mimo jiné mu pomáhal ovládnout důležité oblastní organizace strany.
Zhruba v té době pronajaly České dráhy pozemky kolem brněnského vlakového nádraží a pod ním firmě Brno New Station Development (BNDS). Hos sedí v jejím vedení spolu s dalším známým byznysmenem blízkým ODS Radkem Konečným. Kdyby došlo na zvažované stěhování stanice, BNSD by na tom mohla vydělat desítky milionů.
Komentátor Jindřich Šídlo: Pavel Blažek má pověst schopného právníka, kdykoliv se však dopustí jakéhokoliv politického výroku, publikum lituje, že se raději nedrží své přezdívky "pan Neviditelný".
Celý text Jindřicha Šídla ZDE
Aktivista Matěj Hollan: Základní charakteristikou pana budoucího ministra je, že od roku 1998, kdy působí v politice, nebyl spojován s žádným tématem, agendou. Pavel Blažek se pouze účastní hlasování různých politických orgánů, případně hlasování hojnosti různých představenstev, ve kterých sedí, ale to je vše.
Celý text Matěje Hollana ZDE
Městské tantiémy
V tomto městském podniku už sice Blažek nepůsobí, kolegové z rady jej ale vyslali do jiných firem: do Brněnských vodáren a kanalizací, do Tepláren Brno, do Brněnských komunikací a do městských spaloven a odpadů.
Vedle pobírání tantiém ale Blažek vždycky dbal na to, aby měl i nějakou alespoň trochu viditelnou politickou funkci, a tak od roku 2002 vždy zastával nějaký post buď v radě celého města, nebo některé z jeho částí. Zároveň ale vždy jeho skutečný vliv mnohonásobně přesahoval oficiální rozměr pozice, již zastával.
"On je politik konsenzu. Rád se pohybuje v zákulisí. Nikdy nechtěl být úplně na očích, od toho měl jiné. V tomto kontextu je překvapení, že přijal nabídku jít do vlády," podivuje se nad jeho přesunem do Prahy brněnský politolog a znalec tamní scény Stanislav Balík.
Strach z šetření
Překvapením ovšem není jen to, že dosud opatrný, v kuloárech se vyžívající právník vstoupí do první palebné linie. Až dosud se totiž ani nijak nevěnoval resortním problémům, které bude teď muset řešit.
Advokáti, jež HN oslovily, proto nechtějí o Pavlu Blažkovi mluvit - ani jako o ministru, ani si netroufají hodnotit jej jako právníka.
"Neznám ho, nikdy jsem s ním nepřišel do kontaktu," říká například Jiří Machourek, jeden z nejzkušenějších brněnských advokátů. Podobně se vyjádřila i Klára Samková.
Konečně ani s premiérem neměl dosud Blažek zrovna idylické vztahy, rozešli se před dvěma lety, když brněnský stratég domluvil na radnici velkou koalici s ČSSD, ač Petr Nečas si přál vznik pravicové vlády.
Bude proto zajímavé sledovat, jak se vyhlášený pragmatik popere s úkolem razantně šetřit, který mu nakázal premiér.
Když na toto téma hovořil loni s týdeníkem Respekt, mimo jiné prohlásil: "Uvedu jeden příklad, který mě děsí, a to je prohlášení vlády, že její politikou je rozpočtová odpovědnost. Vládní politika nemůže stát jen na státním rozpočtu. To je další heslo, které jsme prezentovali navenek, ale liberál se má starat hlavně o to, jak se mají lidi, ne stát."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist