Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) má hned v první den ve funkci jasno v tom, kdo je velitel a kdo jeho pobočník. Na krátkém brífinku po nástupu do čela resortu naznačil, jak chce řešit palčivá témata justice.

1. Jmenování Lenky Bradáčové pražskou vrchní státní zástupkyní

Nejprve se potkám s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, aby mi řekl, proč ji do funkce navrhuje. Už jsem zaznamenal, že si váží její osobní integrity, takže věřím, že i já - ve svých 43 letech - takovou integritu poznám. Poté se sejdu s paní zástupkyní Bradáčovou, s níž plánují dlouhý a příjemný rozhovor, který bude mít určitě závěr.

Rozhodně nepůjdu na politickou objednávku, svou rozhodovací pravomoc si chci ponechat. Proti paní Bradáčové nic nemám.

2. Spolupráce s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem

Názory k tématu

Komentátor Jindřich Šídlo: Pavel Blažek má pověst schopného právníka, kdykoliv se však dopustí jakéhokoliv politického výroku, publikum lituje, že se raději nedrží své přezdívky "pan Neviditelný".

Celý text Jindřicha Šídla ZDE

Aktivista Matěj Hollan: Základní charakteristikou pana budoucího ministra je, že od roku 1998, kdy působí v politice, nebyl spojován s žádným tématem, agendou. Pavel Blažek se pouze účastní hlasování různých politických orgánů, případně hlasování hojnosti různých představenstev, ve kterých sedí, ale to je vše.

Celý text Matěje Hollana ZDE

Pavla Zemana si vážím a mám v něj důvěru. Zároveň je ale potřeba říct, že podřízený ministru spravedlnosti je Pavel Zeman a já určitě nebudu prodlouženou rukou Nejvyššího státního zastupitelství. Fakt, že někdo má média na své straně více než jiný, na tom nic nezmění.

Mezi ministerstvem spravedlnosti a Nejvyšším státním zastupitelstvím existuje - vyjma trestních řízení - vztah nadřízenosti a podřízenosti.

3. Novela zákona o státním zastupitelství

Rozhodovací pravomoci musí být u státních zástupců vyváženy kontrolou. Jmenování šéfa připravovaného protikorupčního státního zastupitelství by nemělo být v moci pouze jedno žalobce. Mám důvěru v Pavla Zemana, ale musíme počítat i s tím, že na jeho místě může být v minulosti někdo jiný. Pokud by se stal nejvyšším státním zástupcem například člověk typu Reinharda Heydricha, mohl by si do této funkce demokraticky jmenovat kohokoliv a nikdo by s tím nemohl nic dělat.

Tvoříme instituci, a proto je potřeba mít systém brzdy a vyvažování. Pokud někdo získá určitou kompetenci, tak nějakou musí odevzdat, nebo někdo musí převzít kontrolu. Nejvyšší státní zástupce nemůže rozhodovat sám, potřebuje souhlas ministra.

4. Vězeňství

Nejprve se musím seznámit a bavit s ministrem financí Kalouskem. Vím, že situace je složitá, takže se budu bavit s náměstky, kde najít úspory.

Rozhodně nesmím udělat chyby jako předchůdce, abych neskončil stejně.

5. Advokacie a působení v městských společnostech

Zítra odešlu rezignaci na své funkce v městských firmách a zároveň oznámím pozastavení své advokátní praxe. Vzdám se veškerých podnikatelských aktivit.

Související