Premiér Petr Nečas (ODS) vytkl ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) telefonát vyšetřovateli kauzy údajně předraženého nákupu letounů CASA.

Důrazně mu sdělil, že jeho chování je nepřijatelné. Tím považuje věc za vyřízenou.

Ostatní ministry Nečas ve středu varoval, že za podobný prohřešek by jim hrozilo odvolání.

"S panem ministrem jsem na toto téma mluvil v pondělí, jeho postup jsem mu vytkl a řekl mu, že je nepřijatelný," prohlásil Nečas.

"Současně jsem ve středu informoval všechny členy vlády o tom, že považuji za důležité, aby se již podobná kauza v případě kohokoliv ani náznakem neopakovala," pokračoval.

Členům svého kabinetu Nečas prý "důrazně doporučil", aby s orgány činnými v trestním řízení, tedy s vyšetřovateli a státními zástupci, komunikovali pouze naprosto oficiálně.

Ministři by tak podle premiéra měli pouze podávat policii vysvětlení, případně s vyšetřovateli dodatečně komunikovat dopisem či elektronickou poštou.

"Chápu, že si pan premiér nepřeje, aby kterýkoli z jeho ministrů za současného stavu komunikoval s provokatéry z řad Policie České republiky," reagoval Kalousek.

"Skandální pomluvu, kterou o mně kdosi rozšířil v pátek, nepokládám za náhodu. Pokládám ji za součást manipulace s tímto trestním řízením a budu se tak chovat," uvedl.

Ministr financí je prý přesvědčen o tom, že pravda vyjde najevo během několika týdnů. "V tomto případě nelze pravdu utajit dlouhodobě," řekl.

Pokud by se podobný případ u kteréhokoliv člena vlády v budoucnosti opakoval a vzbudil pochybnosti, nevylučuje premiér, že by byl ministr odvolán.

"Pokud vzniknou důvodné obavy, že by ministři teoreticky mohli něco ovlivňovat, může to pro ně mít velmi závažné konsekvence, včetně odvolání," zdůraznil Nečas.

Tím, že telefonoval vyšetřovateli nákupu letadel CASA, Miroslav Kalousek nepřípustně ovlivňoval práci policie, tvrdí některé iniciativy zabývající se korupcí i opozice. Sociální demokraté proto žádali ministrovo odvolání.

Server Respekt.cz uvedl, že Kalousek kriminalistovi Jiřímu Mazánkovi, který má na starost případ Parkanové, vyhrožoval. V telefonu mu údajně sdělil, že "u policie skončil", uvedl web.

Ministr sice potvrdil, že s vyšetřovatelem hovořil, jakýkoliv nátlak na policistu ale odmítá.

Související