Pro každého rodiče musí být podobná představa doslova noční můrou. Ani ne třítýdenní holčičku sebral matce z kočárku na Ústecku neznámý muž a ujel v autě. Policie po únosci bezvýsledně pátrá od středečního odpoledne.

Únosce se po svém činu rozjel k hranicím s Německem a pravděpodobně se i do sousední země pokusil utéct. Je také možné, že se únosce nebo únosci budou pohybovat na obou stranách hranice. Policie proto zavedla kontroly na silnicích a na hranicích.

Incident se stal na ústeckém předměstí Trmice ve středu zhruba v 14:50. "Neznámý muž vytáhl před zraky matky holčičku z kočárku, zaběhl s ní do auta a ujel směrem ke státní hranici s Německem," oznámil mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

"Dítě mělo v tu chvíli na sobě šedé tričko s dlouhým rukávem s modrými pruhy, šedé tepláčky s červeným pruhem, na nohou růžové látkové botičky," dodal Melša.

Pachatelé jsou potenciálně dva. Podle ústecké policejní mluvčí Petry Trypesové totiž seděla v autě, kterým únosce ujel, ještě jedna žena.

Čeští policisté se podle Trypesové také chystají v souvislosti s případem oslovit německá média. V pátrání by prý mohla pomoct i německá veřejnost.

Není přitom vůbec jasné, zdali únosci přímo v Německu jsou. Pátrání se tak rozšiřuje i do Polska a zřejmě se rozšíří i na celý Schengenský prostor, uvedla ČT24.

Vyšetřovatelé podle Trypesové znovu vyslýchají svědky a také matku a její rodinu a snaží se najít nové informace, které by vyšetřování posunuly dál.

Otazníky vyvstávají i nad osobou otce dítěte. Podle Trypesové není  uveden v rodném listě, a tak ho policie logicky nemohla vyslechnout.

Dítě má černé vlasy, hnědozelené oči a je hubené. Miminko měří kolem 50 centimetrů. Na levé straně krku nad ramenem má asi půlcentimetrovou tmavou skvrnu.

Policisté pátrají i po autě, kterým únosci ujeli - černém volkswagenu s českou značkou 3U1 4474, odcizenou z jiného vozidla.

Kvůli únosu byly zavedeny kontroly na silnicích a hraničních přechodech. "Máme poznatek, že to vozidlo bylo viděno na německé straně, takže jsme ve styku s kolegy. Ale nelze vyloučit, že to byl jen klamný manévr," tvrdí Melša. Operaci koordinují policisté ze společného česko-německého pracoviště v Petrovicích a mají k dispozici i vrtulník.

Policie se domnívá, že pachatelem mohl být Němec, protože před únosem něco řekl sice česky, ale prý s výrazným německým přízvukem. Muž měl podle policie bílou pleť, krátké rovné hnědé vlasy a byl vysoký asi 180 až 190 centimetrů.

Možnost, že byl únos fingovaný, zatím také vyloučena není. "Je ale předčasné se tím zabývat, prioritou je to dítě najít," dodal mluvčí.

Související