"V minulém týdnu jsem byl osočen a skandalizován nepravdivým tvrzením, že jsem měl telefonicky vyhrožovat vyšetřovateli případu CASA. Po zvážení všech okolností jsem dospěl k názoru, že nestačí tuto pomluvu pouze verbálně odmítnout," uvedl Kalousek. Proto podává podnět inspekci, aby zjistila, jak toto tvrzení vzniklo a jakým způsobem proniklo na veřejnost.

"Pevně doufám, že existuje i autentická a nesestříhaná nahrávka předmětného rozhovoru," stojí v Kalouskově prohlášení. Zjistit, kdo informoval média, podle něj nemůže být příliš složité, protože o telefonátu byl kromě něj informován jen vyšetřovatel a dozorový státní zástupce. "Mně nebylo známo, že vyšetřovatel vyrobil jakýsi záznam a předal ho státnímu zástupci, já jsem to tedy zjevně být nemohl. V úvahu proto připadají pouze vyšetřovatel a dozorový státní zástupce," uvedl Kalousek.

České televizi Kalousek řekl, že vyšetřovatel volal jemu a nikoli naopak. "Ten telefonát se odehrál tak, že on volal mně," řekl. Uvedl také, že nešlo o první vzájemný telefonát, oba si prý volali i předtím. Podle ČT podá Kalousek svůj podnět inspekci v pondělí 9. července.

Kritika od Nečase

Kalouskův postup se nelíbil premiérovi Petru Nečasovi. V pondělí mu vytkl telefonát vyšetřovateli kauzy údajně předraženého nákupu letounů CASA. Ostatní ministry dnes varoval, že za podobný prohřešek by jim hrozilo odvolání. S Kalouskem považuje věc za ukončenou tím, že mu důrazně sdělil, že je jeho chování nepřijatelné.

"S panem ministrem jsem na toto téma mluvil v pondělí, jeho postup jsem mu vytknul a řekl mu, že je nepřijatelný. Současně jsem informoval všechny členy vlády, že považuji za důležité, aby se již podobná kauza v případě kohokoliv ani náznakem neopakovala," prohlásil Nečas.

Kalousek: Pomluva není náhoda

"Já chápu pana premiéra, že za současného stavu si nepřeje, aby kterýkoli z jeho ministrů komunikoval s provokatéry z řad Policie České republiky," řekl Kalousek. "Skandální pomluvu, kterou o mně kdosi rozšířil v pátek, nepokládám za náhodu. Pokládám ji za součást manipulace s tímto trestním řízením a budu se tak chovat," uvedl. Je prý přesvědčen o tom, že pravda vyjde najevo během několika týdnů. "V tomto případě nelze pravdu utajit dlouhodobě," řekl ministr financí.

ANKETA
Souhlasíte s tím, že ministr financí Miroslav Kalousek volal kvůli kauze CASA policejnímu vyšetřovateli?
Ano
543 (51%)
Ne
524 (49%)

Server Respekt.cz uvedl, že Kalousek vyšetřovateli, který má na starost případ Parkanové, vyhrožoval. Kriminalistovi Jiřímu Mazánkovi podle webu zavolal a sdělil mu, že "u policie skončil". Ministr sice potvrdil, že s vyšetřovatelem hovořil, jakýkoliv nátlak na policistu ale odmítá.