"V minulém týdnu jsem byl osočen a skandalizován nepravdivým tvrzením, že jsem měl telefonicky vyhrožovat vyšetřovateli případu CASA. Po zvážení všech okolností jsem dospěl k názoru, že nestačí tuto pomluvu pouze verbálně odmítnout," uvedl Kalousek. Proto podává podnět inspekci, aby zjistila, jak toto tvrzení vzniklo a jakým způsobem proniklo na veřejnost.

"Pevně doufám, že existuje i autentická a nesestříhaná nahrávka předmětného rozhovoru," stojí v Kalouskově prohlášení. Zjistit, kdo informoval média, podle něj nemůže být příliš složité, protože o telefonátu byl kromě něj informován jen vyšetřovatel a dozorový státní zástupce. "Mně nebylo známo, že vyšetřovatel vyrobil jakýsi záznam a předal ho státnímu zástupci, já jsem to tedy zjevně být nemohl. V úvahu proto připadají pouze vyšetřovatel a dozorový státní zástupce," uvedl Kalousek.

České televizi Kalousek řekl, že vyšetřovatel volal jemu a nikoli naopak. "Ten telefonát se odehrál tak, že on volal mně," řekl. Uvedl také, že nešlo o první vzájemný telefonát, oba si prý volali i předtím. Podle ČT podá Kalousek svůj podnět inspekci v pondělí 9. července.

Kritika od Nečase

Kalouskův postup se nelíbil premiérovi Petru Nečasovi. V pondělí mu vytkl telefonát vyšetřovateli kauzy údajně předraženého nákupu letounů CASA. Ostatní ministry dnes varoval, že za podobný prohřešek by jim hrozilo odvolání. S Kalouskem považuje věc za ukončenou tím, že mu důrazně sdělil, že je jeho chování nepřijatelné.

"S panem ministrem jsem na toto téma mluvil v pondělí, jeho postup jsem mu vytknul a řekl mu, že je nepřijatelný. Současně jsem informoval všechny členy vlády, že považuji za důležité, aby se již podobná kauza v případě kohokoliv ani náznakem neopakovala," prohlásil Nečas.

Kalousek: Pomluva není náhoda

"Já chápu pana premiéra, že za současného stavu si nepřeje, aby kterýkoli z jeho ministrů komunikoval s provokatéry z řad Policie České republiky," řekl Kalousek. "Skandální pomluvu, kterou o mně kdosi rozšířil v pátek, nepokládám za náhodu. Pokládám ji za součást manipulace s tímto trestním řízením a budu se tak chovat," uvedl. Je prý přesvědčen o tom, že pravda vyjde najevo během několika týdnů. "V tomto případě nelze pravdu utajit dlouhodobě," řekl ministr financí.

Server Respekt.cz uvedl, že Kalousek vyšetřovateli, který má na starost případ Parkanové, vyhrožoval. Kriminalistovi Jiřímu Mazánkovi podle webu zavolal a sdělil mu, že "u policie skončil". Ministr sice potvrdil, že s vyšetřovatelem hovořil, jakýkoliv nátlak na policistu ale odmítá.