Europoslanec Jiří Havel zemřel v neděli 8. července 2012 po dlouhé nemoci ve Vídni. Prostřednictvím České televize to oznámila Havlova rodina.

Politik sociální demokracie se věnoval ekonomice, od ledna do září 2006 byl v kabinetu Jiřího Paroubka místopředsedou vlády pro ekonomiku. Ve stejném roce neúspěšně kandidoval do Senátu ve svitavském obvodě, o tři roky později se stal europoslancem.

"Jirka (Havel) zemřel po dlouhé nemoci v akademické nemocnici ve Vídni. Byl to nesmírně cenný člověk," řekl mluvčí sociálnědemokratické frakce Evropského parlamentu Stijn Croes.

"Je to pro mě těžká zpráva, byl to můj blízký spolupracovník. On byl jeden z těch, který pomáhal formulovat evropskou politiku jako pilíř programu sociální demokracie.,“ reagoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v pořadu Otázky Václava Moravce ČT.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) byl Havel výrazně proevropský. "Člověk, který si nejprve rozmyslel, co řekl. Bude v Evropském parlamentu chybět," řekl v OVM.

Náhradníkem je Mynář

V Evropském parlamentu by měl po Havlovi za ČSSD zasednout Vojtěch  Mynář, nyní předseda klubu sociální demokracie v ostravském zastupitelstvu. V minulém volebním období byl náměstkem ostravského primátora, měl na starosti dopravu a komunální hospodářství.

"Vím to pár minut, volali mi to kamarádi. Jsem první náhradník, to je pravda. Musíme se poradit co dál, je však třeba říct, že přestože Moravskoslezský kraj dopadl v eurovolbách dobře, neměli jsme tam nikoho, takže taková věc se neodmítá," řekl Mynář.

Související