Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) slíbil, že bude prosazovat zavedení elektronického sledování domácích vězňů. Tedy projektu, jehož selhání se vyčítalo jeho předchůdci Jiřímu Pospíšilovi.

Blažek v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že mu vadí, že soudci tresty domácího vězení udělují jen neradi.

"Není v silách ministra donutit soudy k ukládání domácího vězení. Je to věc, která je v Evropě běžná. Pro mnoho soudců to ale není trest a ta psychologie se musí změnit," řekl Blažek v ČT.

Bývalý ministr Pospíšil odkládal nákup elektronických náramků pro domácí vězně. Argumentoval tím, že soudci dávají těchto trestů jen velmi málo a justici by se nákup zařízení ekonomicky nevyplatil.

"Jeden z brzkých kroků bude vypsání tendru na dodavatele elektronického hlídání vězňů. V řádu měsíců," prohlásil v neděli Blažek.

Blažek dostal od premiéra Petra Nečase podmínku, že nesmí žádat pro svůj nový resort peníze navíc. Nový ministr proto bude muset najít další úspory.

Méně typů věznic

Jednou z nich má být snížení počtu typů věznic ze čtyř na dva. Blažek tím chce vyhovět premiéru Nečasovi, který veřejně vytkl Pospíšilovi, po jeho odvolání, že stejný krok neudělal už dávno. 

Sám Blažek ale přiznává, že snížení počtu typů věznic přinese úspory nejvýš několik desítek milionů, což problémy justice nijak zásadně neřeší.

V pondělí čeká Blažka klíčová schůzka s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Jedním z hlavních bodů bude jmenování ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové do čela pražského vrchního státního zastupitelství. Jeho dva dnes už bývalí šéfové – Vlastimil Rampula a Libor Grygárek – byli bývalým ministrem Pospíšilem obviňováni z průtahů a Grygárek z příliš úzkých kontaktů s takzvanými kmotry.

Blažek ale ani v neděli neřekl, jestli Bradáčovou jmenuje.

Místo toho ale naznačil, jak chce jako ministr spravedlnosti vystupovat. Podle jeho názoru by totiž neměla veřejnost znát průběh sporů v justici, jakým byl například souboj Pospíšila a Zemana s Rampulou.

"Pokud jde o pana Rampulu a pana Grygárka, já je neznám, nebudu je hodnotit, ale nemyslím si, že bylo nutné to tak medializovat," uvedl například.

Související