První kolo v případě stíhání bývalé ministryně obrany a současné místopředsedkyně sněmovny za TOP 09 Vlasty Parkanové vyhrála policie.

Mandátový a imunitní výbor dolní komory parlamentu po několika desítkách minut rozhodl, že doporučí svým poslaneckým kolegům, aby Parkanovou vydali k trestnímu stíhání. Pro vydání bylo 10 poslanců, z toho 8 z opozice ČSSD, KSČM a VV, 4 poslanci se hlasování zdrželi, 1 byl proti.

"Nebylo to nikterak dramatické," konstatoval po jednání předseda výboru Bohumil Sobotka (ČSSD). Přesto odmítl říct, kdo z poslanců jak hlasoval.

Pro vydání Vlasty Parkanové zvedla ruku také poslankyně ODS Ivana Weberová. "Dostupné informace mě přesvědčily o doporučení k vydání," řekla bez bližšího vysvětlení.

Definitivně o vydání Parkanové rozhodne sněmovna ve středu odpoledne nebo ve čtvrtek, může tak učinit nejdříve do 24 hodin od vydání doporučení výboru.

ANKETA
Mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. Jak podle vás hlasování ve sněmovně dopadne?
1. sněmovna poslankyni vydá
160 (40%)
2. sněmovna poslankyni nevydá
242 (60%)

O zbavení imunity požádala policie, která političku podezírá ze dvou trestných činů v souvislosti s nákupem dopravních letadel CASA pro armádu.Parkanová, která se úterního jednání výboru neúčastnila, tvrdí, že nepochybila a že se trestný čin ani stát nemohl. Ve výboru má většinu opozice.

Komentář

Petr Honzejk:

Kalousek běží o život

 

V případu nejde v první řadě o Vlastu Parkanovou. V průběhu vyšetřování se může dostat na světlo celý propracovaný systém zadávání zakázek na ministerstvu obrany, což by nemuselo být zrovna příjemné lidem, ke kterým má blízko právě místopředseda TOP 09 Kalousek.

Celý komentář čtěte - ZDE

Policie chce exministryni obrany stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů. Vznikla údajně škoda až 658 milionů korun. Parkanová ale s poukazem na několik právních stanovisek zdůrazňuje, že taková povinnost neexistovala, a policejní žádost označila za podivnou.

Poslanci z mandátového výboru se k případu Parkanové sešli už potřetí. Nejprve si vyžádali různé doplňující dokumenty, na druhé schůzi vyslechli verzi exministryně.

Plénum sněmovny, které o vydání poslance hlasuje s definitivní platností, by podle předsedy výboru Bohuslava Sobotky (ČSSD) mělo rozhodovat pravděpodobně ve středu nebo ve čtvrtek.