Výhoda TOP 09 podle Kalouska spočívala v tom, že strana dosud nebyla spojována s žádnou korupční kauzou. O vydání Parkanové k stíhání prý již nyní nepochybuje.

Policie chce exministryni obrany stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů CASA pro armádu. Parkanová ale s poukazem na několik právních stanovisek zdůrazňuje, že taková povinnost neexistovala. "Mám vztek. Kriminalizuje se tu desetiletá praxe ministerstva financí a obviněním je poškozována politická strana, kterou jsem vydupal ze země," řekl České televizi Kalousek.

Kmotrovská objednávka

Obvinění podle něj mohlo být účelové, na "mediální, kmotrovskou či politickou objednávku". "Tady zjevně není cílem, odsoudit, ale stíhat. U politika už samo stíhání je likvidace," prohlásil ministr. O tom, kdo za obviněním stojí, ale již nechtěl spekulovat.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor v úterý poslancům doporučil bývalou ministryni obrany vydat. Sněmovna o tom bude rozhodovat ve středu odpoledne. "Nepochybně bude vydána," sdělil televizi Kalousek.

K tomu, zda by měla Parkanová i po vydání zůstat ve funkci místopředsedkyně sněmovny, se ministr odmítl vyjádřit. "Je to politička s mimořádnou odpovědností. Své rozhodnutí oznámí sama," řekl ČT.

 

Související