Podnikatelka Ivana Salačová, která je s poslancem Davidem Rathem a šesti lidmi stíhána v kauze údajně zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji, policistům při výpovědi částečně doznala vinu a chce získat postavení takzvané spolupracující obviněné.

Výpověď majitelky stavební firmy FISA usvědčuje podle deníku Právo údajné hlavní organizátory, exposlance Petra Kotta a ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou.

"Tím, že jsme o celé věci promluvili, tak se podle nás otvírá prostor pro změnu právní kvalifikace. Je to ale minimálně polehčující okolnost, přičemž klientka by mohla být tzv. spolupracující obviněnou. Je to jedna z možností obhajoby," prohlásil její advokát Vojtěch Veverka.

Salačová, jako jediná z obviněných propuštěná z vazby, tak má šanci dosáhnout na mírnější trest u soudu. Dosud jí za korupci a poškozování finančních zájmů Evropské unie hrozilo až deset let za mřížemi, při uznání zvláštního statutu by mohla vyváznout i s podmínkou.

Komentář

Jiří Leschtina:

Návod pro Parkanovou v kauze Rath

Pokud Salačová detailně před soudem popíše metody předražování zakázek a manipulace veřejných tendrů, může se nám zjevit před očima plastický obraz toho, jak se krade v nejvyšších mocenských sférách. A to nejen v případě Rath.

Celý komentář čtěte - ZDE

Rozhodovat o dalším osudu podnikatelky bude státní zástupce Petr Jirát. Při použití novely trestního řádu, který začne platit od září, by dokonce Salačová mohla trestu zcela uniknout.

Podle advokáta Veverky začala jeho klientka vypovídat poté, co veškerá odvolání proti postupu vyšetřovatelů selhala.

"Klientka netvrdí, že by se ničeho nedopustila, samozřejmě se k určitým nestandardním postupům doznala, nicméně její role nebyla tak zásadní, jak zatím policie dovozuje," dodal právník.

Obviněná žena také údajně vyloučila kontakty s bývalým hejtmanem Davidem Rathem. Naopak vypovídá proti organizátorům předražování zakázek, Kottovi s Pancovou.

Podle Salačové se v kauze jednalo hlavně o ovlivňování výběrových řízení ve prospěch konkrétních společností.

Související