Olomoučtí kriminalisté vyšetřují loupežné přepadení, při kterém pachatelé minulý měsíc přepadli jednoho z olomouckých podnikatelů a odnesli si údajně velmi cenné obrazy předních světových malířů. Majitel jejich hodnotu podle policie odhaduje na 415 milionů korun.

Pravost obrazů, mezi nimiž prý figurují jména jako Renoir či Picasso, policisté ve spolupráci se znalci prověřují. Ve středu to řekl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Podle odborníků je málo pravděpodobné, že by někdo vlastnil díla v takové hodnotě, aniž by se o tom v odborných kruzích vědělo. "Je mi to divné. Jsou investoři, kteří si do toho ukládají peníze a kupují jména. Pokud mají dobré posudky, je to záruka. Ovšem že by se o tom nevědělo, je málo pravděpodobné," prohlásil olomoucký historik umění Ivo Binder.

Podle odborníka, který se zabývá i odhadem cen výtvarných děl, nesedí ani cena, kterou majitel za odcizené obrazy uvedl. "Kresby mohou být v hodnotě od 150 tisíc korun výš, stejně tak u toho obrazu. I kdyby bylo za kresbu čtvrt milionu korun, šlo by o 2,5 milionu korun. Zbývalo by přes 410 milionů korun na Renoira. Zdá se mi to extrémně moc," doplnil Binder.

Přepadení v olomoucké části Lazce se odehrálo již v polovině června, policie k tomu uvolnila informace na až nyní.

"Pachatelé užili proti poškozenému násilí poměrně intenzivní míry. Byl poraněn, ale zranění nebylo natolik závažné, že by musel být hospitalizován. Policii si zavolal sám," uvedl šéf krajské kriminálky Libor Šamšula.

"Odcizená díla nemáme, máme však dokumentaci od poškozeného, měl je zadokumentovaná a nafocená, takže víme, jak vypadala. Podle toho se dá zjistit, zda autorem jsou renomovaní malíři," řekl Šamšula. Na případu podle něj kriminalisté pracují, zadali znalecké posudky a expertízy k potvrzení pravosti obrazů i k určení jejich ceny.

Z domu si odnesli lupiči cennosti, kromě obrazů i peněženku s finanční hotovostí a sedm bodáků k puškám. Případ kriminalisté stále prošetřují, zadali znalecké posudky a expertizy k potvrzení pravosti ukradených obrazů i k určení jejich ceny. Pachatelům hrozí až 15 let vězení.

Další velkou loupež obrazů řešili policisté na konci minulého roku. Lupiči tehdy ukradli ze zámku v Peruci na Lounsku obrazy Emila Filly. Jejich odhadová cena dosahovala až 80 milionů korun. Policie dopadla pachatele po měsíci, hrozí jim 8 až 10 let vězení. Zajistila i ukradené obrazy, které nebyly nijak poškozené.

Související