Už druhou ústavní stížnost podal poslanec David Rath, který čelí podezření z korupce. Tu první mu přitom Ústavní soud (ÚS) v červnu zamítl. Nyní se Rath chce bránit proti rozhodnutí o vazbě Krajského soudu v Ústí nad Labem.

V první stížnosti Rath napadal okolnosti trestního stíhání i vazbu. Nyní Rath argumentuje například tím, že se krajský soud nezabýval údajnými vadami v předcházejícím řízení. Jde například o podmínky shromažďování důkazů proti poslanci a následné zbavení osobní svobody. Stížnost soud obdržel podle tiskové mluvčí Jany Pelcové ve středu.

Novou stížnost dostane k posouzení místopředseda ÚS Pavel Holländer. Rozhodnutí soudu pak může trvat i několik týdnů až měsíců. Do otevřených kauz, o kterých dosud pravomocně nerozhodly obecné soudy, zasahují ústavní soudci jen výjimečně.

David Rath je obviněn z přijetí sedmimilionového úplatku. Policisté ho v polovině května zadrželi s krabicí s penězi. Podle policie šlo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.
Rath si údajně myslel, že je v krabici víno. Postup policistů, žalobců i vazbu zpochybňují také Rathovi advokáti.

V případě odsouzení hrozí poslanci za přijetí úplatku až dvanáctiletý trest odnětí svobody. Spolu s ním obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či někdejšího poslance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji. S výjimkou Ivany Salačové, kterou soud propustil na svobodu, jsou všichni podezřelí ve vazbě.

Do vyšetřování kauzy se zřejmě zapojí také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Na začátku července to prohlásil generální ředitel OLAF Giovanni Kessler v Českém rozhlase.

Související