Vláda ve svém rozpočtovém plánu pro příští rok přidělí prezidentské kanceláři stejnou částku jako letos. V letech 2014 a 2015 ale bude muset kancelář šetřit.

Zatímco Václav Klaus bude v příštím roce hospodařit se stejnou částkou jako letos, tedy se zhruba 334 miliony korun, na jeho nástupce čekají výrazné škrty. Budoucí prezident, kterého lidé zvolí na jaře, bude muset v dalším roce počítat s rozpočtem sníženým o 16 milionů. V roce 2015 pak mají výdaje klesnout o 30 milionů oproti nynějšímu rozpočtu.

První přímo volený prezident tak bude muset najít ve svém úřadu úspory stejně jako jiné státní instituce. Vládní plán ale hodlá v příštích třech letech zanechat v prezidentské kanceláři stejný počet zaměstnanců i stejné prostředky na platy jako nyní.

Každoročně si největší finanční prostředky vyžádá údržba Pražského hradu a zámku v Lánech. Letos Hrad vyčlenil na tyto účely 204 milionů korun.

Správa Pražského hradu pak má v letošním roce získat ze státního rozpočtu asi 155 milionů korun na mzdy svých zaměstnanců a některé investice. Podle jejího ředitele ale po úsporách Nečasovy vlády chybí Hradu peníze na větší rekonstrukce a investice v hradním areálu.

Související