Překvapující informace se dozvěděli poslanci bezpečnostního výboru sněmovny. Policejní prezident Petr Lessy jim řekl, že jej telefonicky kontaktoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

A vyčítal mu, jak policisté postupují v případě vyšetřování nákupu dopravních letadel CASA. V dalších telefonátech se mu pak omluvil.

"Policejní prezident výboru řekl, že ho ministr Kalousek kontaktoval 4. července v 16:18. Žádnou zprávu o tom však nesepsal, ani neinformoval ministra vnitra Jana Kubiceho," řekl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák, který je jednání výboru přítomen.

Sám Lessy před poslanci uvedl: "Byly to tři telefonáty během hodiny, kdy jsem opravdu s ním odmítl jednat na téma CASA. Jednak mi to nepřísluší, nejsem policejním orgánem a jednak jsem si znovu vyslechl tyto výčitky na adresu policie a nevhodné výrazy."

Později, v rozhovoru pro Českou televizi, Lessy uvedl, že mu Kalousek zavolal 4. července kolem čtvrté odpoledne a snažil se ho přesvědčit, aby si ověřil, že vyšetřovali případu CASA netelefonoval on, ale policista jemu.

Lessy nedokázal odpovědět na přímou otázku, zda telefonát vnímal jako vyhrožování. Nicméně řekl, že "padla z jeho strany možnost, že za to budeme stíháni". Hovor pak Lessy podle svých slov ukončil.

Policejní prezident tvrdí, že o telefonátu nikoho neinformoval proto, že podle jeho názoru nešlo o nátlak na vyšetřování kauzy CASA. Pouze prý považoval Kalouskovy výroky za "nevhodné".

Hovor s Kalouskem si podle svých slov nenahrával.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.