Vyšetřovatelé čekají jen na oficiální potvrzení vydání Vlasty Parkanové a následovat bude její obvinění v případu údajně předraženého nákupu letounů CASA. Policie získala možnost obvinit bývalou místopředsedkyni sněmovny ve středu, kdy při hlasování poslanců přišla o imunitu. Sama někdejší ministryně obrany se ale nebojí. "Obvinění se neobávám, protože je nesmyslné a já jsem přesvědčena, že žijeme v právním státě," řekla Parkanová.

Podle ředitele protikorupční policie Tomáše Martince nyní na případu pracují dva vyšetřovatelé. Tým se však podle něj rozšíří o několik dalších policistů, konkrétní počet neuvedl.

Policii prý podle Martince může atmosféra kolem vyšetřování kauzy znejistit. Tlaku prý ale nepodlehne. "Jsme dostatečně odolní vůči těmto útokům, ale z pozice poslanců, členů vlády... mě tyto výroky velmi mrzí," uvedl Martinec v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta v pořadu řekl, že "je vidět nervozita určitých lidí". "Díky vyšetřování se policistům daří rozkrývat některé věci, o kterých jsme neměli ani povědomí.  A určitě se nezastavíme a to vyšetřování vedeme výš a výš," dodal Šlachta.

Vyšetřovatel Jiří Mazánek podle Martincových slov připravoval případ Parkanové, kvůli které měl stát přijít o 658 milionů korun, dva roky. Pod dohledem žalobců. A odvedl prý velmi dobrou práci.

"Velmi obtížně se mi teď přesvědčuje kolegy, že takto rozvázané ruce mají dál, když se dozvím z médií, jakým způsobem je naše práce hodnocena de facto představiteli vlády. Hovořit o tom, že s panem podplukovníkem (Jiřím) Mazánkem je to psycho, hovořit o tom, že policie lže, že by měl být Mazánek obviněn či stíhán, to jsou výroky, které mohou velmi znejistit všechny ostatní policisty," tvrdí Martinec.

Lessy: Odhalujeme zločiny vlivných lidí

Vyšetřovatele podpořil i policejní prezident. Petr Lessy na webu Policie ČR vydal prohlášení, v němž své kolegy vyzývá k odolnosti vůči vlivům "veřejně známých, mocných a vlivných" lidí.

Policie prý nyní stojí "na ostří nože" a může se rozhodovat o její další nezávislosti a schopnosti odhalovat závažné trestné činy i v nejvyšších patrech české politiky. "Zda toho bude policie i nadále schopna, však nezáleží ani tak na vůli či nevůli politiků, ale dle mého názoru právě na našem odhodlání a odvaze, na naší morálce a osobní cti," stojí v prohlášení určeném policistům.

Lessy se ve čtvrtek dostal do sporu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), když řekl, že mu Kalousek volal kvůli vyšetřování kauzy týkající se nákupu letounů CASA. Ministr to popřel. Podporu mu ale v sobotu vyjádřila Unie bezpečnostních složek - několik set jejích členů sepsalo petici, v níž se za Lessyho postavilo.

 

Kalousek už dříve potvrdil, že byl v telefonickém kontaktu s vyšetřovatelem případu letounů CASA Jiřím Mazánkem. Vyšetřovatel oznámil žalobci v případu CASA, že vnímal ministrův telefonát jako nátlak, ale Kalousek zastrašování popírá. Později policejní prezident uvedl, že také jemu kvůli kauze ministr financí volal a vyčítal mu postup policie. Kalouskova verze je však zcela jiná, se šéfem policie prý mluvil hlavně o penězích na nové policejní automobily Volkswagen Passat. To zase popřel Lessy.