Bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS) před dvěma lety proklamoval, jak budou letouny CASA armádě pomáhat. Stroje zatím převáží, co se dá, včetně koní Převalského. Do bojových akcí přitom stále kvůli technickým problémům nemohou.

A na větší náklady si ale musí armáda pronajímat letouny spojenců.

Myšlenku, že by se letouny vrátily k výrobci, ale na ministerstvu obrany zavrhují. "Transportní letouny armáda potřebuje. Stroje Antonov ze sovětské éry již dosloužily a kromě letounů CASA jiný ekvivalent k dispozici nemáme," uvedl mluvčí resortu Jan Pejšek.

Resort označuje závady za běžné a dohaduje s dodavatelem, společností Omnipol, další kompenzaci.

K takové situaci ale nemuselo dojít, kdyby armáda koupila místo jednoho či dvou strojů větší letoun Hercules. Podle Pejška o tom ministerstvo vážně uvažovalo. Vešla by se do něj totiž i těžká technika, do španělských letadel se dají naložit leda terénní vozy.

Po podivné dohodě o výměně našich L-159 za jednu CASA ale možnost zisku takového letounu vyšla do ztracena.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.