Patřil k nejvlivnějším postavám severočeské ODS. Na kongresu v pražském hotelu Clarion si s ním potřásaly rukou stranické špičky. Teď už Alexandr Novák svou kauzou "špinit" Občanskou demokratickou stranu nebude.

Poté, co Krajský soud v Ústí nad Labem v pondělí zamítl Novákovu žádost na odvolání a dokonce mu navýšil trest za uplácení – z podmínky za přijetí čtyřicetimilionového úplatku se stal čtyřletý trest odnětí svobody, na něj mateřská strana vyvinula nebývalý tlak. Až z nejvyšších pater občanských demokratů znělo: Odejdi!

„Pravomocné odsouzení za uplácení je neslučitelné s členstvím v ODS. Jsem přesvědčený, že tak, jako je to jasné všem členům ODS, tak je to jasné i panu Novákovi, a že se podle toho zachová v zájmu ODS a že nebude třeba podnikat žádné kroky,“ řekl Petr Nečas.

„Očekávám, že odstoupí z vlastní iniciativy,“ uvedl senátor ODS za Ústecký kraj a primátor Teplic Jaroslav Kubera. „Kdy to bude, ale nemám tušení.“

Novák na svou reakci nenechal Nečase dlouho čekat. Po pár hodinách složil stranickou knížku.

Předseda regionálního sdružení ústeckého kraje Jan Kubata celou věc odmítl komentovat. "V současnosti mám těžké rodinné a zdravotní problémy. Případ znám pouze z médii a nechci jej komentovat," řekl Kubata serveru IHNED.cz.

Rozsudek, proti němuž může Novák podat jen ústavní stížnost, se vztahuje k transakci z roku 1999. Tehdy jako starosta Chomutova prodal Novák za 317 milionů korun akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti německé firmě VNG Leipzig. Za to měl získat 42 milionů korun.

Pokuta, kterou vyměřil již okresní soud, zůstává, a Novák tak musí zaplatit pět milionů korun. Na dalších pět let má navíc severočeský politik zákaz činnosti veřejné osoby.

Související