České firmy zkrátily předepsanou dobu splatnosti faktur na 44 dní, ještě loni na podzim to bylo 50 dní. Každá třetí faktura je však uhrazena později. Průměrná lhůta splatnosti faktur výrazně přesahuje dobu v zemích východní (32 dní) i západní (38 dní) Evropy. Vyplývá to z průzkumu pojišťovny pohledávek Atradius.

Za zkrácením předepsané lhůty splatnosti stojí fakt, že si firmy uvědomují vyšší pravděpodobnost zpoždění platby. V průměru je totiž 32 procent českých faktur zaplaceno se zpožděním, nejčastěji do 15 dnů po uplynutí lhůty splatnosti. "Zkrácením této lhůty tak firmy dosahují dřívějších plateb, a to v průměru o šest dnů," uvedla ředitelka pojišťovny Atradius pro střední a východní Evropu Markéta Stržínková.

Zlepšení platební morálky firem má za cíl novela obchodního zákoníku, kterou vláda projedná tento týden. Nově určuje mimo jiné maximální dobu splatnosti na 60 dnů a stanoví sazbu z úroku z prodlení na minimálně osm procentních bodů nad sazbou centrální banky. Podle podnikatelů je především nově stanovená sazba z úroků zásadní změnou, která omezí spekulace s pozdními platbami.

Česko stále v podprůměru

Ve srovnání s ostatními zeměmi patří Česko k podprůměru, ve východní i západní Evropě je pozdě splaceno 29 procent faktur. Přesto se české podniky nepatrně zlepšily, na podzim roku 2011 bylo pozdě splacených faktur 33 procent.

Pravděpodobnost, že bude faktura uhrazena po lhůtě splatnosti, je v ČR stejně vysoká u faktur vystavených tuzemským i zahraničním zákazníkům. Hlavním důvodem zpoždění plateb jsou problémy s likviditou (81 procent).

České podniky dávají přednost odloženým splatnostem především z důvodu navázání dlouhodobých obchodních vztahů. Zahraničním obchodníkům prodávají čeští respondenti na splatnost ochotněji, míří k nim 37 procent zakázek, k tuzemským 24 procent. Celkově jde v průměru o 31 procent zakázek. Jde však o výrazně sestupný trend proti loňským 46 procentům faktur s odloženou splatností, v roce 2010 jich dokonce bylo 84 procent.