Policie v úterý v podvečer obvinila vojenského experta Karla Daňhela, který zpracovával odborná stanoviska k nákupu armádních letounů CASA a měl by být jedním z klíčových svědků proti bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (TOP 09).

Kriminalisté Daňhela podezírají z pohlavního zneužívání nezletilé a hrozí mu až desetiletý trest. "Víme o jeho zadržení, armáda může reagovat až poté, co dostane oficiální zprávu o vyšetřování," uvedla Mira Třebická z Generálního štábu armády.

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan serveru IHNED.cz už odpoledne řekl, že jeho kolegové po předchozí dohodě se státním zástupcem v úterý zadrželi jednačtyřicetiletého muže a podezírají ho z mravnostního deliktu.

Vím, kdo tlačil na nákup

Pilot Karel Daňhel začátkem července veřejně promluvil o zákulisí nákupu letounů CASA, kvůli kterým sněmovna minulý týden vydala k trestnímu stíhání Vlastu Parkanovou. V MF Dnes uvedl, že ví, kdo vytvářel tlak na nákup dopravních strojů a kdo předělával dokumenty.

Byl to podle něj především Martin Barták, tehdejší náměstek Vlasty Parkanové a pozdější ministr obrany, kterého protikorupční policie vyšetřuje kvůli jiné armádní zakázce - nákupu nákladních automobilů Tatra.

Daňhel poprvé na policii vypovídal na sklonku roku 2010. A pak se podle něj začaly kolem jeho osoby dít podivné věci. Napřed přišel o prověrku na stupeň tajné a poté se musel před vojenskou policií zpovídat kvůli podezření z korupce. Byl také postaven mimo službu. Podle něj důvodem bylo to, že v případu CASA svědčil na policii.

Minulý týden navíc proti Daňhelovi vystoupil i šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, který před poslanci řekl, že Daňhel byl pravidelně měsíčně placen zbrojovkou Omnipol. Páleník, kterého do funkce přivedla Parkanová, měl svá tvrzení doložit nahrávkami.

Firma, která nákup letounů CASA pro český stát zprostředkovala, ale kategoricky popřela, že by Daňhelovo jméno figurovalo na jejích výplatních páskách.

Policie se zabývá případem armádních letounů CASA kvůli jejich údajnému předražení. Chce přitom stíhat Vlastu Parkanovou kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů, které stát pořídil za více než 3 miliardy korun.

Podle posudku firmy American Appraisal vznikla škoda až 658 milionů korun.

Související