Policejní prezident Petr Lessy má ve snaze bránit policii od vnějších vlivů podporu prezidenta Václava Klause. Nemohou pokračovat přímé i nepřímé útoky na policii, uvedl Klaus při středečním setkání s Lessym na Pražském hradě.

Situace kolem policie je podle prezidenta vážná a je třeba ji zklidnit. Lessy se v posledních dnech dostal do ostrého střetu s představiteli vlády kvůli svým varováním před politizací policie.

"Situaci kolem policie, tak jak se vytvořila v posledních dnech, považuji za velmi vážnou. Není možné, aby nadále pokračovaly takové přímé i nepřímé útoky na policii a policejního prezidenta, jaké slyšíme v posledních dnech. Jsem přesvědčen, že situaci je třeba zklidnit a některé horké hlavy zchladit," řekl Klaus před schůzkou s Lessym na Hradě.

Svolal ji prý i proto, aby Lessyho ujistil, že má jeho podporu ve snaze bránit policii před "nejrůznějšími vnějšími vlivy".

Komentář

Jindřich Šídlo:

Jak udělat z Lessyho hrdinu

 

Pokud má premiér Petr Nečas v nějakém oboru skutečně mimořádný talent, pak je to výroba velmi nepravděpodobných hrdinů. A tak se z Jiřího Pospíšila stal symbol zásadovosti a záruka změn na státním zastupitelství a ve výrobě už je aktuálně další z "nedotknutelných": policejní prezident Petr Lessy.

Celý komentář čtěte - ZDE

Lessy prezidentovi poděkoval za pozvání na Hrad, chce mu prý podrobně popsat situaci kolem policie. "Protože i nás to netěší, ta situace, která se odvíjí, a opravdu všechno, co potřebujeme, je klid na práci, nic jiného," poznamenal Lessy.

Lessyho spory s politiky

Lessy v neděli vydal prohlášení, v němž své kolegy vyzývá k odolnosti vůči vlivům "veřejně známých, mocných a vlivných" lidí. Policie podle něj musí zůstat apolitická.

Policejní prezident se nejprve dostal do sporu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), když oznámil, že mu Kalousek volal kvůli vyšetřování kauzy týkající se nákupu letounů CASA a adresoval nevhodné výroky lidem pracujícím na případu. Kalousek telefonáty potvrdil, tvrdí ale, že jejich obsah byl úplně jiný.

Na středečním jednání sněmovny Kalousek na schůzku Klause s Lessym reagoval slovy, že každý má právo podpořit kohokoliv. "Žádný politik nesmí ovlivňovat policejní práci zrovna tak, jako žádný policista nesmí ovlivňovat politiku. To jsou dvě strany téže mince," dodal ministr.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se Lessy svými výroky z posledních dní pustil do politického aktivismu a jeho chování je neslučitelné s pozicí prezidenta nestranné policie.

Lessy před schůzkou řekl, že je Klausovým zájmem potěšen. Vyloučil, že by se chystal odstoupit z funkce, jak to v úterý prezentoval ministr vnitra Jan Kubice.

Ten řekl, že ho Lessy v červnu informoval o svém záměru po prázdninách z čela policie odejít. Podle Kubiceho mu to Lessy oznámil poté, co s ním ministr zahájil řízení o odebrání části platu.

Klaus se zastal Lessyho. Je třeba zchladit hlavy a zklidnit situaci kolem policie, řekl
klaus.mp4.jpg