Opozice se už počtvrté snažila svrhnout vládu Petra Nečase. A ani tentokrát se jí to nepovedlo. Ke svržení Nečasovy vlády scházelo 12 hlasů. Hlasování skončilo nerozhodným poměrem 89:89.

Poslanci ve středu jednali dlouhé hodiny. Opoziční představitelé nesmlouvavě kritizovali Kalouska a jeho telefonáty policistům. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky se premiérovi a šéfovi ODS Petru Nečasovi svým způsobem hodí diskreditace ministra financí Miroslava Kalouska. Premiér Nečas kontroval tím, že vládu pochválila i ratingová agentura Moody´s.

Mimořádnou schůzi podnítila ČSSD kvůli vystupování ministra financí TOP 09 Miroslava Kalouska v případu vyšetřování nákupu letadel CASA pro armádu.

Pro vyslovení nedůvěry vládě by muselo hlasovat aktivně proti kabinetu 101 poslanců.

Hlasování o nedůvěře vládě jsme sledovali on-line.

Sledovali jsme online

 
18.7.2012 14:28

Vítejte u sledování online zpravodajství z hlasování o nedůvěře vlády.

18.7.2012 14:29 | Jednání Poslanecké sněmovny právě začalo.
18.7.2012 14:33

Z jednání se omlouvají mimo jiné Pavel Bém, Josef Dobeš, Petr Skokan, Jaroslav Škárka a Karel Schwanzenberg.

18.7.2012 14:36 | Jindřich Šídlo na Twitteru
18.7.2012 14:36

Šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová žádá o schválení mimořádné schůze k sestavení vyšetřovací komise. Ta by se měla zabývat údajnými nátlaky na vyšetřovatele kauzy CASA. Zároveň apeluje na odvolání ministra financí Miroslava Kalouska z funkce.

 

18.7.2012 14:42 | Komentář Petra Honzejka

Vyslovení nedůvery v obýváku

Je hlasování s předem jasným výsledkem jen teatrální předvolební gesto opozice, vysíláné za peníze z koncesionářských poplatků? Nebo je to právoplatný nástroj opozice, jak na sebe upozornit?

Komentář Petra Honzejka čtěte - ZDE

18.7.2012 14:43 | Kalousek: "Už se nejedná o tvrzení Kalousek versus Lessy, ale Lessy I. vs. Lessy II."

Slovo dostává Miroslav Kalousek. Kritizuje chování policejního prezidenta Lessyho a popírá Lessyho verzi jejich rozhovoru. Hovoří o již dříve zmíněných písemných důkazech o tom, že Lessy neříká pravdu.

18.7.2012 14:49

Kalousek vytahuje složku se zmíněnými dokumenty a cituje z nich. Jedná se o korespondenci mezi Lessym a Kubicem.

18.7.2012 14:52 | Kalousek: Lessy volal kvůli penězům na passaty

Korespondence podle Kalouska dokazuje, že ve sporu o obsah hovoru mezi ním a policejním prezidentem Petrem Lessym je pravda na jeho straně. Lessy tvrdí, že Kalousek volal kvůli kauze CASA. Je kvůli tomu ochoten podstoupit vyšetření na detektoru lži.

18.7.2012 15:07

Vystupuje Jeroným Tejc (ČSSD), který cituje dřívější slova ministra Kalousek. "Čtvrtého července říká Kalousek, že mu Lessy má napsat kvůli passatům dopis. Přitom ten dopis poslal už v květnu. Proč by tedy měl věc řešit znovu, když byla zamítnuta," ptá se poslanec. Podle něj není třeba být paranoidní, ale sledovat fakta.

18.7.2012 15:11 | Tejc: Nechť všichni oznámí, kdo komu volal

"Rád bych věděl, zda došlo ke schůzkám na protikorupční policii, zda došlo k telefonátům s vyšetřovatelem Mazánkem a k jiným telefonátům. Pokud jsou poznatky o nějakých telefonátech, nechť to všichni účastníci oznámí," apeluje Tejc.

18.7.2012 15:19 | Podle Sobotky je vyšetřovací komise standardním nástrojem demokracie

K mikrofonu přišel předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Vždycky se dozvídáme, že zřizovat komise je zbytečné. Každá strana by měla myslet na to, že jednou bude v opozici. V minulých obdobích také ODS přicházela s návrhy na zřízení komisí, ministr Kalousek byl sám předsedou jedné komise kvůli zásahu v IPB. On tuto činnost sám prosazoval. Vyšetřovací komise je standardním nástrojem v demokratickém parlamentu," prohlásil.

18.7.2012 15:20 | Petr Nečas nezasáhl, protože mu situace vyhovuje, tvrdí Sobotka

Podle Sobotky existují dva důvody, proč Petr Nečas dosud nezasáhl. "Jednak se mu hodí, že se konkurenční pravicová strana diskredituje. Druhý důvod je ten, že osoba policejního prezidenta se mu už nehodí, byť na to nemá oficiálně vliv, a chtěl by Lessyho vyměnit," tvrdí předseda sociálních demokratů.

18.7.2012 15:24

"Ačkoli premiér avizoval, že bude v podobných situacích vyměňovat ministry, nyní z již uvedených důvodů nekoná. Dostáváme se tak na úroveň banánové republiky. Myslím, že se nikdo nemůže divit, že prosazujeme zřízení vyšetřovací komise," uzavřel Sobotka.

18.7.2012 15:30 | Klasnová: Jde o dělbu moci, ne o pravdu

Řeční Kateřina Klasnová (VV), kterou předložené argumenty ministra Kalouska velmi udivily. "Otázka nezní, jestli má pravdu pan Kalousek nebo pan Lessy. Jde o dělbu moci, a vládní činitel do ní zcela neoprávněně zasahuje," uvedla.

18.7.2012 15:33 | John: Kalousek všechny drží rozpočtem v šachu

Hovoří předseda Věcí veřejných a předseda bezpečnostního výboru Radek John. Tvrdí, že Kalousek všechny drží v šachu rozhodováním o rozpočtech jednotlivých resortů. "Pan Lessy dobře ví, že dopis nic neznamená. A Kalousek snad neví, že o penězích nerozhoduje policejní prezident, ale ministr vnitra?"

18.7.2012 15:33 | Schyluje se k hlasování o návrhu svolat další schůzi

Schyluje se k hlasování o návrhu svolat další schůzi sněmovny, kde by proběhlo hlasování o zřízení komise.

18.7.2012 15:36 | Návrh na svolání schůze neprošel

Podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové poslanci odmítli schůzi o vyšetřovací komisi. Pro bylo 88 proti 89, ze 177 poslanců. Po hlasování vyhlásila Němcová přestávku. Zasedání sněmovny bude pokračovat v 15.45.

18.7.2012 15:43

"Vyšetřování by se dostalo na veřejnost. Šlo o to, udržet téma na očích, i když opozice asi nepočítala, že by návrh prošel," komentoval v České televizi analytik Petr Fischer to, v čem spočíval význam komise.

18.7.2012 15:47 | Jednání pokračuje

Miroslava Němcová svolává poslance zpět do lavic sněmovny. Začíná projednávání vyslovení nedůvěry vládě.

18.7.2012 15:50 | Sobotka: Každý si musel všimnout změny atmosféry

U mikrofonu opět stojí Bohuslav Sobotka, který se vrací ke kauze CASA.

"Každý si všiml rozdílu v atmosféře, jaká byla v kauze poslance Ratha, a jaká je v kauze CASA. Když byl zatčen David Rath, všichni z koalice neskrývali nadšení. Podle Petra Gazdíka byl zásah důkazem, že policie začala jednat. Premiér Nečas mluvil o nezávislosti vyšetřovacích orgánů. My jsme neběhali po sněmovně a netvrdili, že jde o útok na opozici," tvrdí Sobotka.

18.7.2012 15:57

"Atmosféra se ale výrazně změnila, když dorazila žádost o vydání Vlasty Parkanové. Zdá se, že na kauzu má ministr Kalousek mnoho času. Jeho výroky jsou za hranou, žádný člen vlády by se tak chovat neměl," pokračuje šéf nejsilnější opoziční strany.

18.7.2012 16:04 | Jde o snahu mít policii pod kontrolou, hřímá šéf ČSSD

Jednání o tom, kdo vlastně lže, má podle Sobotky naprosto demoralizující účinky na vyšetřovatele. Ačkoli prezidenta policie vybrala Nečasova vláda, zdá se mu, že vztah premiéra s ním výrazně ochladl.

"Premiér zahájil proces, na jehož konci má být odvolání Lessyho. Už se nemluví o kauze CASA, odvolání Kalouska, mluví se jen o odvolání šéfa policie. Jde o snahu dostat policii opět pod kontrolu ODS," myslí si poslanec.

18.7.2012 16:06 | Sobotka: Jde o rozklad státu, jediným řešením jsou předčasné volby

"Nebudeme hlasovat pro konec této vlády jen kvůli letadlům CASA. Objevuje se jeden skandál za druhým, vláda se je snaží vysedět, než média přijdou s jinými," řekl Sobotka, který mínil podivné praktiky bývalého ministra Drobila, hospodaření Lesů ČR, kauzu Promopro a další.

Podle něj jde hlavně o reformy, které ohrožují stabilitu země, zdražování, nefunkční audity evropských dotací a rozklad státních úřadů. "Lidé odchází z důležitých institucí, protože už za těchto poměrů nechtějí pracovat," prohlásil.

18.7.2012 16:13

Předseda ČSSD: "Tři důvody pro odvolání vlády jsou: nátlak na policii, nesplnění předvolebních slibů a nepovedené reformy."

18.7.2012 16:17 | Nečas: Snaha o odvolání vlády je divadlo

Reaguje premiér Petr Nečas (ODS). "Snaha o odvolání vlády je populistický krok a divadlo. Dokazuje to, že tu ČSSD nemá ani všechny své vlastní poslance," opřel se do opozice.

"Česko je podle ratingové agentury Moody´s bezpečný přístav, podle nejnovějšího hodnocení nám stále náleží hodnocení A1. Česko má sedmý nejnižší dluh v Evropské unii," odmítá předseda vlády Sobotkovy výroky.

18.7.2012 16:25 | Vlády ČSSD předváděly podle premiéra rozpočtový armagedon

"ČSSD odmítá nutná úsporná opatření. Tím se liší i od ostatních levicových stran. Má spíše blízko k evropskému postrachu, řecké straně SYRIZA," pustil se premiér do opozice. Kritizuje stomiliardové schodky sociálnědemokratických vlád, jejichž počínání označil za rozpočtový armagedon.

"Na odkládání doplatí nejvíce nízkopříjmové skupiny," uvedl Nečas s tím, že se tak podle něj už stalo například v Řecku nebo Irsku.

18.7.2012 16:30

Předseda vlády připomněl některé návrhy opoziční demokracie. Zvýšení daní pro firmy bude podle něj zasazení rány pro ekonomiku.

"Česko má šestou nejnižší nezaměstnanost v unii, v současné době je o 100 tisíc, než v roce 2004. Ukazuje se neschopnost opozice, která umí jen zvyšovat výdaje, zvyšovat dávky. To jsou staré recepty, odpovídací 70. letům minulého století." Nečas spatřuje úkol pravice v zabránění těmto snahám.

18.7.2012 16:33 | Jde o důvěryhodnost a ne o nátlak, tvrdí Nečas

Podle Nečase byla řečena řada výroků o korupci. "Pokud jen vznášíme silácké výroky, pak své zemi jen škodíme. Chci říci, že kauzu telefonátů považuji za nešťastnou a nepřijatelnou. Budou to státní zástupci a nezávislé soudy, které rozhodnou o vině a nevině," tvrdí šéf ODS.

"Mám v ně důvěru a nikdo jiný to učinit nemůže. Spor mezi ministrem a policejním prezidentem je spor o důvěryhodnost. Nejde o nátlak a jsem si jist, že vyšetřovatelé nějakému nátlaku nepodléhají, já jim totiž věřím," podotkl.

18.7.2012 16:35 | Nečas: Jestli někdo tlačil na policii, byla to socdem

Nečas připomíná nátlak ČSSD na policii v minulých letech. Za ministra Bublana to měla být šikana vyšetřovatelů kmotra Františka Mrázka. Uvádí kauzu důstojníka BIS Hrubanta, který vyšetřoval úniky odposlechů směrem k socdem.

"Byl kiiminalizován, že se znelíbil ČSSD. Stejně dopadl vyšetřovatel Macháček, který bojoval s cizojazyčnými mafiemi. A konečně chci připomenout působení šéfa policejní inspekce Přibyla, který chtěl zdiskreditovat politickou konkurenci," zmínil některé podivné případy premiér.

18.7.2012 16:45

Nečas zmiňuje také předchozí podezřelé kauzy z minulosti. "V případě pronájmu stíhaček Gripen, poslanec ČSSD Jan Kavan konstatoval na skrytou kameru, že šlo o uplacenou zakázku. Stejně tak na to ukazuje vyšetřování lobbisty Mansdorffa-Pouillyho," uvedl.

Na krajských úřadech podle něj nadále působí lidé spojení s Davidem Rathem a dalšími korupčníky. "Žádám vás o podporu vládě. Žádám o důvěru ty poslance a poslance, kteří chtějí pokračování reforem, kteří mají zájem na skutečném omezení korupce," obrátil se na kolegy předseda vlády.

18.7.2012 16:48 | Hamáček: Stíhačky L-159 jsou horší případ

Poslanec ČSSD Jan Hamáček si nevzpomíná, že by byl nějaký člen opozice obviněn za zmíněné kauzy.

"Zapomněl jste na jednu, jmenuje se L-159. Půlka z těchto stíhaček hnije v hangárech a stálo to 49 miliard. Hrál v tom roli současný prezident Klaus a pan Výborný. V Gripenech firma BAE Systems nehrála žádnou roli, to byla smlouva se Švédskem. Vojáci jsou spokojeni a i tato vláda chce pronájem prodloužit," reagoval zákonodárce.

18.7.2012 16:50 | Šéfredaktor Respektu Erik Tabery na Twitteru
18.7.2012 17:01 | Šly peníze z kauzy CASA do kasy strany TOP 09, ptá se Zaorálek

K pultíku zamířil Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Školácké tytyty z úst premiéra Nečase se týkalo chování ministra, který zasahuje do vyšetřování policie, do kauzy, která se ho i osobně dotýká. Pokud předseda TOP 09 Schwarzenberg tvrdí, že všechny nákupy na obraně byly předražené a peníze mířily k politickým stranám, já se tedy ptám, šly peníze z kauzy CASA do kasy strany TOP 09?," táže se politik.

Podle něj premiér nezvládá arogantní chování svého ministra, které zastrašuje kde koho. "Pokud se takto diskredituje vláda, shazuje se tím celý stát," rozčílil se Zaorálek. Připomíná slova TGM, že teprve po 50ti letech si věci sednou. "A toto se děje už po 25 letech?. Jste si tak jisti svou beztrestností," podotkl.

18.7.2012 17:02

Podle Zaorálka jde o charakter české demokracie. Pokud si někdo může dovolit takové jednání, jakým se prezentuje ministr Kalousek, tak jsem prý ideál liberální demokracie poslali "do háje".

"Jak věřit institucím, když se lidé s odpovědností chovají takto a projde jim to? Protože už ty hlasy mají a mohou jít v klidu na dovolenou," odpověděl si sám člen vedení sociální demokracie. Vláda by podle něj proto měla skončit.

18.7.2012 17:12 | Podle Johna chce vláda vrátit policii do stavu nečinnosti

"Jak byla policie chválena v kauze Rath, tak je teď dehonestována. Pod taktovkou premiéra je oslabována práce policie. Jde o snahu vrátit policii do stavu hibernace před rokem 2010, jako tomu bylo před pár lety," obořil se na vládní činitele opět Radek John. Podle něj je evidentní, že se koalici nelíbí současné úspěchy kriminalistů.

"Jde o překročení ministerských pravomocí. Proč s takovou vehemencí asi brání vzniku vyšetřovací komise? Kalousek ohrožuje demokracii," konstatoval bývalý publicista, který situaci přirovnal k poměrům před rokem 89.

18.7.2012 17:21 | Sobotka zpochybnil informace premiéra o růstu ekonomiky

V další řeči předseda ČSSD Sobotka zpochybnil hodnocení ratingových agentur. Pouští se také do některých kroků ministrů, které poté vzali zpět.

"Tato vláda předvádí vysokou míru nekompetentnosti. Nevím, jestli se dá věřit informacím ministerstva financí o situaci státního rozpočtu. Vláda mluví o zlepšování, je to ale naprosto v rozporu s realitou," sdělil.

Sobotka uvádí, že úsporné reformy nefungují, protože dopady jsou jiné, než se předpokládalo. Podle něj, za určité zlepšení můžou jen kroky předešlých vlád s účastí sociální demokracie, konkrétně v případě bankovního sektoru.

18.7.2012 17:28

Vláda podle Sobotky přiznala své chyby. Tvrdí, že plošné škrty, které prosazuje, nepovedou k celkovým úsporám, ale oslabují spotřebu domácností a hospodářský růst. "Takhle se proškrtáme až k chudobě. Je třeba brát ohled na lidi," apeloval bývalý ministr financí.

Podle něj platí teď tedy Češi o 80 miliard víc na dani z přidané hodnoty, proti tomu ale rovná daň z příjmů nic nepřináší. "Reformy musí splnit základní účel, zlepšit současný stav. Ty vládní od začátku vypadají jako jeden velký tunel. Jde o totiž snahu privatizovat veřejné služby," nařkl vládní politiky.

18.7.2012 17:32 | Vláda už nemůže této zemi dát cokoliv pozitivního, uzavřel Sobotka

"Tahle vláda už nemůže této zemi dát cokoliv pozitivního, bude to promarněný čas. Proto jsem přesvědčený, že by ji sněmovna měla jednoznačně vyjádřit nedůvěru," uzavřel svou řeč šéf ČSSD.

18.7.2012 17:34 | Filip: Vládě je jedno, co si o ní lidé myslí

Slovo si vzal předseda komunistů Vojtěch Filip. Mluví i o církevních restitucích. Podle něj už neoliberalismus, kterým se česká vláda prý řídí, už nikde nefunguje. "Děláte si z demokracie služku hlasovací mašinerie, to opravdu není možné," rozohnil se šéf KSČM.

Filip tvrdí, že 80 procent lidí nevěří politickým stranám. "Nepřipustili jste běžné chování v parlamentu, nezbývá než hlasovat o nedůvěře. Vám je jedno, co si o vás lidé myslí. Kdyby padla tato vláda, vzdal bych se dovolené a stálo by to zato i 10 milionům obyvatel," dodal komunista.

18.7.2012 17:49 | Bém se místo podpory vládě snaží zdolat K2

Na zasedání sněmovny chybí bývalý poslanec ODS a pražský exprimátor Pavel Bém. Podle informací Ihned.cz tráví místo toho čas na expedici, která hodlá zdolat druhou nejvyšší horu světa, K2.

18.7.2012 18:00

Vystupuje expředseda ČSSD Jiří Paroubek, nyní šéf strany Lev 21. V úvodu své řeči připomněl své úspěchy v době, kdy byl sám premiérem. Pak už se pustil do vlády, ale nejen do ní. "Věci veřejné měly plná ústa boje s korupcí. Co předvedly, to by nepředpověděl žádný pokleslý román," kritizuje Radka Johna. Ten podle něj může i za pokles financování policie.

"Vládní strany dělají něco jiného, než slibovaly. Voliči musí vyhodnotit, které z nich v tom vynikají. Nečasova vláda klesla na morální dno. Česká pravice totiž neumí vládnout. Končí zamotána do lží," shrnul situaci Paroubek.

18.7.2012 18:02 | Vláda má podle sdružení dostatek hlasů, chybí jí ale Bém a Šťovíček

Vláda se může před středečním hlasováním o nedůvěře opřít o podporu nejméně 101 poslanců. Vyplývá to z analýzy sdružení KohoVolit.eu, které sleduje dění v parlamentu.

Jeho analytici se podívali, jak jednotliví poslanci hlasují od dubna, kdy vláda dostala důvěru. Společně s ODS a TOP 09 hlasuje osm poslanců strany LIDEM, nezařazení poslanci Michal Doktor a Pavel Bém a poslanec Věcí veřejných Milan Šťovíček. Bém a Štovíček se ale ze zasedání omluvili.

Naopak proti vládě stojí kromě ČSSD a KSČM ještě zbytek klubu VV, Jiří Paroubek, Jaroslav Škárka, Jiří Šlégr, Kristýna Kočí a Vít Bárta.

18.7.2012 18:17

Jiří Paroubek stihl probrat téměř vše, co se týkalo dvouletého působení vlády. Neopomněl přitom přiblížit program jeho nové strany. Na závěr vyzval vládní činitele k odstoupení.

18.7.2012 18:26 | Hašek se ptá na dálku Schwarzenberga, zda ještě Kalouskovi důvěřuje

Hejtman Jihomoravského kraje a místopředseda ČSSD Michal Hašek tvrdí, že vládě již nikdo nevěří. Podle něj její členové neustále mění sliby, a tak nemůžou od lidí očekávat pochopení. "Jako vláda, respektive její členové nepokrytě vyhrožují policii. Buď nevíte, jak moc jste se vzdálili lidem, nebo je vám to už jedno," konstatoval Hašek, jenž čelil nařčení kvůli předražené zakázce na rekonstrukci jízdárny v Lednici.

"Jsou podle vás všichni policisté špatní, nebo jen někteří? Jak je možné, že se neřeší krach systému, který vůbec umožnil hádky kolem vyšetřování," ptá se sociální demokrat. Hašek bych se také zeptal předsedy TOP 09 Schwarzenberga, zda Kalouskovi důvěřuje. A stejně tak dalších členů jeho strany. Sám předseda ani řada poslanců TOP 09 ve sněmovně už dlouho nesedí.

18.7.2012 18:32 | Spor o telefonování sněmovna nerozsoudí, tvrdí Peake

Slovo si vzala Karolina Peake, místopředsedkyně vlády za stranu LIDEM. "Opozice vyvolává hlasování o důvěře tak troch ze sportu. Nejsem přesvědčena o pravdě, ČSSD se má už zdá se jasno. Jediný prokazatelný fakt ale je, že ministra Kalousek telefonoval. Mně se to jako důvod k odvolání zdá malicherné," uvedla.

Prověření kauzy CASA je úkolem policie. Telefonní spor podle Peake sněmovna nerozsoudí. Vyzvala k ukončení politických bojů, které stěžují práci vyšetřovatelům.

18.7.2012 18:38 | Vystoupí ještě 15 zákonodárců

Po faktických poznámkách Víta Bárty a Jiřího Paroubka se k pultíku dostal komunista Miroslav Opálka. Spolu s ním je přihlášeno do dnešní rozpravy ještě 15 zákonodárců.

18.7.2012 18:42

Občané mohou volněji vyjadřovat své názory a sdružovat se. Pro značnou část společnosti přišla ale nesvoboda ekonomická, domnívá se poslanec KSČM Opálka.

"Moc dostali do rukou nejen disidenti, ale také veksláci, šmelináři a takzvaní zahraniční experti. Svůj díl historické odpovědnosti už také nese současná garnitura. Snížil se objem státního majetku, snad nikde nic nefunguje normálně. Sociální napětí vede k zakládání nových stran, demonstrují i vrcholní představitelé policie," stěžuje si komunista.

Jsou podle něj ohroženy demokratické výdobytky. Současná vláda situaci údajně ještě zhoršuje.

18.7.2012 18:58 | U řečnického pultu se budou střídat komunisté

Poslanec Opálka detailně rozebral kroky vlády a podrobuje je kritice. Vystřídají ho kolegové z komunistické strany. Nejprve vystoupí Miroslav Grebeníček a po něm Jiří Dolejš.

"Mafiáni bohatnou, na postižené a důchodce se nedostává. Novinář Eric Best doslova napsal: Na samém vrcholu země jsou kmotři, politici, klerici a další, kteří ji nikam nepozvednou," prohlásil bývalý předseda KSČM Grebeníček.

18.7.2012 19:16 | Peake poslouchá řečnění z členů vlády nejdéle, sněmovna se rozprchla

Jiří Dolejš se také dostal ke slovu. Pozdravil "prořídlou vládu", čímž narážel na fakt, jako jediná za ním zbyli jen dva členové vlády. Ostatní už řečnění opozice nevydrželi. I v poslaneckých lavicích je poloprázdno.

"Vláda už zcela ztratila důvěru. Pouze jste se ztrapnili. Ukázkově jste potvrdili, že sliby jsou chyby. Předvedli jste rozpočtové řeznictví, maso pryč, ať si psi hlodají kosti. Bodejť by nás nehodnotili ratingem A1, když splácíme dluhy a úroky. Ale co z toho mají lidí?," začal plamenně zákonodárce.

18.7.2012 19:34

Komunistické proslovy už nevydržela ani místopředsedkyně vlády. Kabinet už zastupuje jen Leoš Heger (TOP 09). Soňa Marková se pustila do poměrů ve zdravotnictví. "Příčiny plýtvání tato vláda nijak neřeší," upozornila. Za příklad dává předražené nákupy a stavební zakázky, nakládání s léky a problémy zdravotních pojišťoven. Marková zpochybnuje i zavedení nadstandardu a regulačních poplatků. Řešením podle ní bude jedině komerční pojištění už tak zbídačených domácností.

18.7.2012 19:51 | Černý: Výměna L-159 byla jen zástěrka

"Je evidentní, že výměna L-159 v kauze CASA byla pouze zástěrkou, aby nemuselo být vypsáno výběrové řízení. My jsme do nich ještě museli strkat peníze, aby byly dvoumístné. A proto je ta škoda tak veliká. Naše země měla smůlu na ministry obrany," pronesl komunistický poslanec Alexandr Černý.

Vyjmenoval řadu dalších osob, které podle něj nesou za podivný nákup odpovědnost. Většinou se jedná o bývalé náměstky na resortu obrany. Okolnost, že se podle něj ministr vnitra Kubice nezastal vyšetřovatelů, označil za nezodpovědnou tupost.

18.7.2012 19:58 | Opoziční poslanci si schválili možnost hlasovat po půlnoci

Jeroným Tejc (ČSSD) využil nepřítomnosti řady poslanců koalice. Navrhl procedurální hlasování o možnosti jednat o vyslovení nedůvěry vládě po 21., případně i po 24. hodině. Pro se vyslovilo 79 přítomných zákonodárců, proti jich bylo 5. Řečnění se tedy pomalu opět proměnilo v obstrukci.

18.7.2012 20:14

Do středu pozornosti se dostala poslankyně Marta Semelová (KSČM). Podle ní chybí peníze téměř všude, včetně kultury. "Hlavně, že je na tu církev," postěžovala si. Obvinila vládu, že zadlužuje stát na úkor budoucích generací. "Uznejte, že na to nemáte," zakončila proslov Semelová.

Střídá jí zástupkyně Věcí veřejných Jana Drastichová, která se vrací k populárnímu tématu posledních dnů, telefonátům ministra Kaluouska. "Proč vláda neudělala nic pro vymáhání 658 milionů z kauzy CASA?," ptá se poslankyně.

18.7.2012 20:33 | Hlasování bude podle poslance Doktora protiústavní

Řečnit se rozhodl i bývalý člen ODS Michal Doktor. "Čím dříve naše jednání ukončíme, tím lépe. Výsledek bude totiž protiústavní. Nebyla umožněna účast Davidu Rathovi. Je zvláštní, že poslanci ČSSD na to nemysleli, ale myslím, že je to důležitá věc. Považuji za důležité, aby tuto věc někdo přezkoumal," prohlásil nyní nezařazený zákonodárce.

18.7.2012 20:34 | Doktor: Ať Lessy zveřejní všechny své telefonáty s politiky

K pokračování diskuze nevidí důvody i proto, že Miroslav Kalousek, je stále stejný. Nerozumí "divadlu", které hraje místopředseda ČSSD Zaorálek. "Pokud někdo z členů vlády překročil zákon, nechť pan Lessy učiní oznámení, ale nesvolává tiskové konference. A nechť zveřejní telefonáty všech politiků a šidilů, kteří mu volají.

Pustil se do krajských hejtmanů - zmínil tendr na dopravní obslužnost Jihočeského kraje či dění v Ústeckém kraji. "ČSSD nepřináší žádnou alternativu," tvrdí Doktor. Podle něj se zástupci strany nechovají o nic lépe, než ty, které dnes kritizují.

18.7.2012 20:45

"Kalousek si v roli ministra financí může koupit i jiné strany, jako tomu bylo v případě SNK-ED. Nebo může přitáhnout členy jiných stran, což se stalo se Starosty. Skupina lidí kolem ministra odpouští peníze za neúspěšné projekty, tato suma už dosáhla 41 miliard. Patří mezi ně i bývalý spolupracovník uprchlého podnikatele Krejčíře," oznámil poslanec VV Josef Novotný.

Na tento systém údajně politik trvale upozorňuje, ale nikdo tomu nevěnuje pozornost. "Dokud bude tato odpouštěcí komise bez kontroly, vládu nepodporujte," vyzval Novotný ostatní. Kdyby se podle něj tento systém kontroloval, přinese to až 5 miliard ročně. Kritice podrobil i zdanění hazardu, obce údajně už nemají zájem herny kvůli změnám regulovat.

18.7.2012 20:59 | Kopejte za tuto zemi a nedělejte ostudu, vyzval Laudát

František Laudát (TOP 09) ironicky ocenil předešlé řečníky, kteří podle něj stejně nedonutí ministra Kalouska k odchodu z funkce. Komunistické projevy přirovnal k výrokům z 50. let a podivil se, jak jim někteří členové socdem mohli tleskat.

"Měli bychom kopat za tuto zemi, ne dělat ostudu, jako tomu bylo za evropského předsednictví," připomněl pražský politik konec vlády Mirka Topolánka.

"Nejen, že díky vám odejdou cizí peníze, ale odejdou i ty, co tu jsou. Obávám se, aby sem nepřišel neostalinismus," reagoval na výroky kolegů z levice.

18.7.2012 21:19 | Bárta: Vláda se udrží, přeběhlíků má ještě dost

A k řeči se nadechuje po komickém vystoupení jednoho z poslanců TOP 09, který úmyslně pronesl tři naprosto nesrozumitelné věty, bývalý ministr vnitra, guru Věcí veřejných Vít Bárta.

"Konkurenceschopnost Česka se každoročně propadá za země, se kterými by se pan Laudát porovnávat nechtěl. Výsledek odpovídá i žebříčkům korupce Transparency international, které sestavují i podle toho, jak vládní činitelé tlačí na vyšetřovatele," poučil přítomné politik, sám nepravomocně odsouzený za uplácení.

"Kritika kolegů, že tady chybí řada ministrů, nevadí, protože u nás vládnou kmotři. Je zřejmé, že vláda svou existenci obhájí, protože přeběhlíků závislých na příjmech od koalice je stále dost," dodal.

18.7.2012 21:25 | Vít Bárta se pustil do svého nástupce Dobeše

"Já bych vás upozornil na člověka, kterým je Jiří Frkal. Na MFF v Karlových Varech vodil ministra Dobeše a má vliv na pardubickou ODS. Za peníze na dobročinné účely pořádala jeho firma Media Flow večírky, obdobně se podílela na krachu lyžařského šampionátu v Liberci. Firma Media Flow měla kontakty i na Mirka Topolánka a Marka Dalíka. A když si vzpomeneme na dva puče ve Věcech veřejných, tak pořád vidíme stejné lidi. Pan Frkal stál i za schůzkou pana ministra Kuby s premiérem Nečasem, po které pan Dobeš oznámil, že státní zájem je pro něj víc než strana," upozornil Bárta.

"Ministerstvo dopravy je čím dál tím víc zaplevelováno kmotry, od kterých jsme se ho snažili očistit," prohlásil dále s tím, že dveře otevřené mají v resortu teď údajně i ústečtí kmotři. Počítá k nim i společnost ATS, která dodala nový registr vozidel.

18.7.2012 21:41

Této vládě nezbývá podle Víta Bárty nic jiného, než aby se ještě víc historicky znemožnila. "Nedůvěru vládě bude potřeba vyvolat ještě několikrát. A vláda nám k tomu jistě dá zase příležitost," dodal.

Poslanec zmínil i údajný rozhovor plzeňského kmotra Jurečka s panem Frkalem o doplnění dozorčí rady ČEZ, kdy se měl stát jejím členem pan Drápela z Plzeňské teplárenské. Nakonec se tak prý i díky médiím nestalo.

Ještě ke Kalouskovi: Ministerstvo financí si podle Bárty nechalo zpracovat analýzu ke zdanění hazardu. Na první stránce je prý text jen proto, aby se něčím zaplnila. Ve zbytku jsou dvě varianty, z nichž jedna počítá s evidencí výherců, což ale podle Kalouska není možné.

Bárta tvrdí, že se pak tedy Kalousek raději vrátil k původní verzi. "Já se ptám, jestli pan ministr bude hrát oblíbenou hru, že se nejprve vydá pravou stranou, a pak změní směr nalevo," dodal superguru véčkařů s tím, že jde o další hřebíček do rakve vládních protikorupčních opatření.

18.7.2012 21:53 | Poslanci reagují na projev Víta Bárty

Na slova lídra Věcí veřejných a předsedy ČSSD Sobotky chce zareagovat řada poslanců faktickou poznámkou. Vystoupí zákonodárci Huml, Korte, Kočí, Kalousek Paroubek a Kováčik.

Podle bývalého véčkaře Stanislava Humla byla jeho řeč podobná svodce ABL. Poslanec Korte přeložil svůj dřívější nejasný projev - znamenal citát "marnost nad marnost". Miroslav Kalousek vyzval, aby se kolegové vyvarovali trapností.

18.7.2012 21:55 | Kováčik: Pojďme už hlasovat

Komunista Pavel Kováčik vyzval k ukončení točení se v kruhu. "Pojďme hlasovat," navrhl i přes fakt, že do rozpravy mají ještě zasáhnout dva jeho spolustraníci.

18.7.2012 22:09

Hovoří poslanec David Kádner (VV), který chce podle vlastních slov zrekapitulovat dění kolem vlády. Odsoudil výhrůžky kolegovi Skokanovi a i jiné jednání ministra Kalouska.

"Z kukel některých členů vlády nyní vylétávají můry. Nejde jen o premiéra Nečase, či ministra financí. Ministr vnitra nebrání své souputníky, další okrádají občany - mám mysli systém sociálních dávek nebo registr vozidel. Právě proto se domnívám, že tato vláda by již neměla mít důvěru," uzavřel svou řeč Kádner.

18.7.2012 22:15 | Tejc: Hlasování nebude zbytečné

"Není to tak, že by nemohlo dojít k pádu vlády. Kdyby deset poslanců řeklo, že nebudou hlasovat pro vládu, pokud neodvolá ministra Kalouska, nemuselo být hlasování zbytečné. Stačilo by sebrat odvahu, jak jsme je k tomu vyzývali," uvedl poslanec a stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc.

18.7.2012 22:26

Poslední řádně přihlášený řečník, komunista Stanislav Grospič, neochvějně pokračuje v plísnění kabinetu Petra Nečase. Přestože k urychlení jednání vyzval už i jeho stranický kolega Kováčik a poslanec za ODS Kubata upozornil řečníky, aby brali ohled na civilní zaměstnance sněmovny.

18.7.2012 22:29

Místopředseda sněmovny Zaorálek přeběhl k řečnickému pultu, aby vynadal členům vlády, jmenovitě ministru Fialovi, ministryni kultury Hanákové a místopředsedkyni vlády Peake, že dnes nevyjádřili svůj názor na kolegu Kalouska.

18.7.2012 22:32 | Hlasování začalo

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová zahájila hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Jmenovitě vyvolává jednotlivé zákonodárce, kteří musí říci nahlas, zda jsou pro či proti návrhu.

18.7.2012 22:43 | Výsledky budou za 10 minut

Hlasování skončilo. Předsedkyně Němcová se táže, zda nedošlo k nějakým problémům. Ve 22.56 bude jednání pokračovat oznámením, zda vláda Petra Nečase přežila další pokus o její sesazení. Podle České televize slaví kabinet úspěch.

18.7.2012 22:49 | ČT: Vláda přežila

Česká televize odhaduje, že vláda přežila i čtvrté vyslovení nedůvěry. Podle Jeronýma Tejce (ČSSD) nešlo o dlouhé řečnění, ale o ukázku toho, jaké má opozice výhrady.

Zbyněk Stanjura (ODS) soudí, že počet hlasování nemůže koalice ovlivnit. "Co vláda může ovlivnit, je hlasování o důvěře, a tu opakovaně dostala," prohlásil.

"Žádná komise nikdy nic nevyšetřila, má to v rukou policie," vrátil se poslanec k zamítnutí projednání vyšetřovací komise.

Stanislav Polčák (TOP 09) míní, že krok ministra, tedy civilní žaloba na policejního prezidenta, je správnou cestou jak zjistit, kdo má pravdu.

18.7.2012 22:56 | Kabinet funguje dál, na hlasy šlo o remízu

František Laudát oznámil oficiální výsledky hlasování. Pro návrh bylo 89 poslanců, proti rovněž 89, 22 zákonodárců se jednání nezúčastnilo.

18.7.2012 23:01 | Tejc: Lessy důvěryhodnější než Nečas

"Pro mě je důvěryhodnější výpověď pana Lessyho než premiéra Nečase," řekl v České televizi Tejc.

Stanislav Polčák si raději počká na soud. "Jsem přesvědčen, že tato vláda musí stát za nezávislou justicí a policií. Učinili jsme k tomu kroky," tvrdí poslanec TOP 09. Podle něj postupuje vláda podle programového prohlášení, tedy připravuje patřičné zákony.

"Pokud se ukáže, že policejní prezident lhal, musí vyvodit odpovědnost. Stejně naopak mininstr Kalousek," domnívá se.

18.7.2012 23:11 | Pokud bude snaha o diskreditaci Lessyho pokračovat, nátlak na policii neskončí, tvrdí Tejc

Jeroným Tejc doufá, že skončí napadání policejního prezidenta. Pokud se tak stane, bude podle něj vše v pořádku. Zbyněk Stanjura jakékoliv zásahy ze strany vládní koalice odmítl.

18.7.2012 23:12 | Konec on-line přenosu

Vážení čtenáři,
ani Kalouskovy telefonáty nepřiměly poslance ke svrhnutí Nečasovy vlády. Děkujeme vám za pozornost. Připravujeme další aktuální zpravodajství nejenom o kauze CASA.

Redakce IHNED.cz

Související