Protikorupční policie už doručila písemné obvinění bývalé ministryni Parkanové. Detektivové ji viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli nákupu letadel CASA pro armádu. Parkanová podá proti zahájení stíhání v nejbližších dnech stížnost.

"Více informací nebudeme poskytovat," sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Policie požádala o vydání bývalé místopředsedkyně sněmovny a poslankyně k trestnímu stíhání dolní komoru v červnu, sněmovna Parkanovou zbavila imunity 11. července 117 hlasy.

Parkanová v době rozhodování vlády o nákupu strojů působila jako ministryně obrany. Policie ji stíhá kvůli tomu, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Bývalá ministryně je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Podle ní policejní žádost o její vydání k trestnímu stíhání obsahuje několik lží a je prý výsledkem účelového výkladu zákona.

Exministryně sdělila, že se usnesení o zahájení trestního stíhání shoduje s žádostí o její vydání. "Stále se tedy jedná o to, zda jsem při nákupu a směně letounů CASA byla povinna zadat znalecký posudek na cenu obvyklou a zda vůbec je takový posudek možné vypracovat u vojenského materiálu," uvedla.

Zastupovat ji bude advokát Tomáš Sokol, který hájí například dva z obviněných v kauze poslance Davida Ratha.

Protikorupční policie v kauze nákupu letounů obvinila také bývalého šéfa resortní sekce vyzbrojování Jiřího Staňka. Ten vinu také odmítá.

Související