„Chceme využít trendu, který nepopiratelně v posledních letech začal a bude pokračovat – využití biopaliv pro automobily. Proto se v rozšiřování nabídky zaměříme především na tento druh pohonných hmot,“ upřesňuje Jan Duspěva, obchodní ředitel společnosti ČEPRO, které síť EuroOil patří. Toto rozhodnutí zároveň umožní vyhovět legislativě a prodávat na čerpacích stanicích zcela čistou naftu bez biosložky.
V roce 2011 se podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR o biopalivech u nás spotřebovalo více než 245 tis. t FAME (fatty acid methyl ester, palivo pro vznětové motory na bázi metylesterů nenasycených mastných kyselin rostlinného původu), tedy o 33 % více oproti 2010, a téměř 79 tis. t bioethanolu (meziročně +14 %). Řidiči jako hlavní výhodu biopaliv vnímají jejich cenovou výhodnost, neboť mají nižší spotřební daň. „Rozdíl může činit u benzínu až 10 Kč na litr, u nafty jde zhruba o 3 Kč,“ konstatuje Duspěva. Případná úprava vozu pro využití ethanolu je v cenové relaci několika tisíc korun.

Společnost ČEPRO má v plánu stát se jedním z největších hráčů na trhu s vysoceobjemovými biopalivy a nastavit odpovídající standardy jejich prodeje v oblasti technologického zázemí, kvality produktů či prodeje. Firma klade velký důraz na kvalitu a kontrolu jakosti používaných biosložek, ve spolupráci s certifikační agenturou SGS vyvinula Zelenou pečeť jakosti pro biopaliva. Nezbytnou součástí prodeje je také kompletní informační servis.
Prodej biopaliv podpoří firma informační kampaní „Nevzdávejte to! – S biopalivy ušetříte“. Ta je připravena ve spolupráci s dodavateli biosložek a biopaliv – společnostmi Preol a Tereos TTD. „Biopaliva ve všech formách jsou dosud jedinou alternativou nabízející dnešním provozovatelům sítí čerpacích stanic další využití jejich zařízení bez jakékoli úpravy. Současně nevyžadují změny jak motorových vozidel, tak celé distribuční cesty paliva do vozidel. Tyto změny v případě masivního přechodu od kapalných paliv k jiným alternativám budou znamenat mnoho miliard Kč vynucených nákladů, které v konečném důsledku zaplatí v budoucnu přes dnešní lákavé nabídky občan/motorista v ceně vozidla a pohonné látky,“ říká Ing. Martin Kubů, místopředseda představenstva společnosti Preol.
„Vnímáme biopaliva jako jednu z alternativ k fosilním zdrojům energie. Vyrábíme je z technických plodin (cukrová řepa), které nekonkurují potravinám. Máme s výrobou dlouhodobé zkušenosti, náš Ethanol E85 splňuje kritéria dlouhodobé udržitelnosti, která zaručují úsporu emisí oproti fosilním palivům, správnou výrobní praxi a nakládání s půdou. Náš produkt je srovnatelný s vyspělou Evropou, kde biopaliva fungují již řadu let,“ říká Oldřich Reinbergr, předseda představenstva Tereos TTD.

Související