Na konci června padlo nenápadné soudní rozhodnutí, které sice média zaznamenala, nicméně nezanechalo prakticky žádnou reakci v porovnání s emocemi, které projednávaná věc vzbuzovala před pěti lety.

Obvodní soud pro Prahu 1 potvrdil, že Národní knihovna postupovala při zadání a hodnocení veřejné soutěže na architektonický návrh nové budovy Národní knihovny na Letné nefér, protože v průběhu soutěže měnila podmínky tak, aby podaný návrh Kaplického ateliéru Future Systems vůbec splňoval vyhlášené zadání.

Čtenář si jistě vzpomene, kolik plamenných projevů se kolem knihovny proneslo, jakou neblahou úlohu v této věci sehrál bývalý primátor Pavel Bém a jak se chtěl současný prezident Václav Klaus poutat k čemusi.

Holá pravda však probublala na povrch až po několika letech. Celé jádro problému totiž nebylo v zabedněném estetickém cítění Čechů, ani v temných hrách provařených politiků či lobbistů. Tehdejší vedení Národní knihovny prostě neuspořádalo ve výsledku "Soutěž na návrh nové budovy Národní knihovny", ale "Soutěž na knihovnu Jana Kaplického" a ostatní soutěžitelé měli hrát jen kompars.

Praha bez knihovny

Pro všechny, kteří se na mediálním povyku jakkoli účastnili, se jedná o - doufejme - poučnou zprávu, že se řeči vedou a emoce tryskají, ale podstatné je věci hodnotit při vědomí všech souvislostí a podle práva, a to i proti většinovému názoru.

Ve výsledku přišel stát o nemalé peníze, ve spojení se zbabranou soutěží narostly či poklesly preference mediálních kouzelníků, kteří se na karnevalu kolem knihovny přiživili, a Praha byla ochuzena o možnost vzniku zajímavé veřejné stavby, která pohříchu vznikla v Praze po roce 1989 snad jediná, a to Technická knihovna v Dejvicích. "Mé" město tedy zůstane i nadále zaplevelené povětšinou zaměnitelnými developerskými projekty a o zajímavých stavbách ve veřejném prostoru si mohu a můžeme nechat jen zdát.

František Vyskočil
partner advokátní kanceláře Vyskočil, Krošlák a spol.

Související