Daniel Brzkovský (44)

Vzdělání: V roce 1991 absolvoval ČVUT.

Kariéra: Po škole pracoval rok na federálním ministerstvu vnitra, pak v bankách (např. Hypo-Bank, CA-IB Securities), následně od roku 2000 až doposud v Key Investments (dříve SI Asset Management).

Dneska jsem se musel sprchovat studenou, odstavili nám v paneláku, kde bydlím v pronajatém bytě, na týden teplou vodu – posteskne si při schůzce s týdeníkem Ekonom Daniel Brzkovský, předseda představenstva firmy Key Investments (KI), které politici svěřili desítky milionů korun. Brzkovský tím dává najevo, že sám ze stamilionových transakcí KI prakticky nic nemá. Nedávno na sebe KI navíc podala návrh na insolvenci.

A přestože ředitel KI stále zdůrazňuje, že firma nikdy neporušila zákon, ale ani pravidla „normálního byznysu“, Brzkovský zásadně odmítá fotografování a při našem rozhovoru v kavárně velice bedlivě sleduje, zda někdo „nepovolaný“ nesedí poblíž.

Jak jste se do Key Investments dostal, měl jste tam osobní známosti?

Jednoduše, pracoval jsem po škole v několika bankách – a tam jste jen šroubek v soukolí. Už mi to nic nedávalo. Na doporučení jednoho z makléřů jsem zvolil víceméně náhodně firmu Key Investments, kde jsem od jejího počátku, jakmile dostala licenci na obchodování s cennými papíry.

Pořád jste minoritním vlastníkem KI, kdo má většinu?

Naše akcionářská struktura byla vždy standardní do té míry, že akcie byly zaknihovány – například banky vždy věděly, kdo je drží. Samozřejmě nějaká instituce může přitom držet akcie pro svého klienta.

Vladimír Kroužecký měl roli lídra do roku 2008, ale pak z KI vystoupil. Držel si vliv dál?

Měl jasnou vedoucí roli z pozice jediného aktivního akcionáře. Rozhodoval o všem, bez něj se nekoupila ani kopírka. Od roku 2008 to už bylo jinak, to musím uznat. Dohoda byla, že akcie už nechce – nazval jsem se už dříve v tomto smyslu „převozníkem“, aby KI mohla pokračovat. Ale protože přes 90 procent klientů přišlo přes Kroužeckého, tak se i po roce 2008 o obchodní stránku staral dál. Pak přestal i s tím, a dokonce působil vůči KI negativně, protože přednostní mu byly jeho vlastní obchodní zájmy. Ale co je naprosto důležité: stav Key Investments, portfolio klientů, cenných papírů – to vše je dnes prakticky totožné jako v roce 2008, za jeho éry. Čili ten stav, jenž vedl k problémům, už tam byl.

On se ovšem odpovědnosti zbavuje.

To dělá každý. Já samozřejmě za určité věci nesu také zodpovědnost. Ale jsou zadokumentována objektivní data o tom, kdo se které transakce a jak účastnil. Co ovšem považuji za klíčové: za KI není nic, co by se vymykalo stavu české společnosti, byznysu. Je tam řekněme řada míst diskutabilních, ale nic, z čeho bychom se museli vyvlékat.

Naprosto nic nezákonného?

To jednoznačně odmítám. Ale není to ani mimo meze obchodování. Nežijeme v ideálním světě. Nelze zase Vladimírovi (Kroužeckému – pozn. red.) upřít, že firmu postavil a kontakty měl – a nedělali jsme nic mimo rámec normálního obchodního styku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.