Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec se v úterý sejde s předsedou mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Společně mají řešit úniky informací z vyšetřovacích spisů, které se týkají vyšetřovaných zákonodárců, aktuálně tedy Davida Ratha (dříve ČSSD) a Vlasty Parkanové (TOP 09). Už v květnu si Martinec stěžoval předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové (ODS) na to, že poslanci vynášejí obsah spisů na veřejnost.

Martinec podle deníku Právo dokonce poslancům nepřímo pohrozil, že když budou úniky pokračovat, nemusí od něj dostávat spolu se žádostí o vydání ke stíhání vyšetřovací spisy, protože to není zákonná povinnost policie.

Sobotka uvedl, že půjde o schůzku na Martincovu žádost. "Předpokládám, že budeme hovořit o výměně dokumentů mezi policií a mandátovým a imunitním výborem," prohlásil.

Je podle něj na policii, aby stanovila pravidla pro nakládání se spisem. "Pro potřeby výboru stačí, pokud se s ním mohou poslanci osobně seznámit," poznamenal. Dodal, že nejrůznější odposlechy unikají už řadu let a vůbec se netýkají jen poslanců.

První odposlechy z Rathovy kauzy se v tisku objevily v květnu, další pak tento týden, když policie doručila sněmovně další žádost o Rathovo vydání kvůli podezření, že přijal úplatky i v jiných případech, než byla oprava zámku ve středočeském Buštěhradě.

V případě Parkanové, kterou policie viní z z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli nákupu letadel CASA, zase část členů imunitního výboru raději odmítla nahlédnout do spisu s tím, že nechtějí být obviňováni z vynášení informací.

Související