Křišťálový odlitek dlaně Madeleine Albrightové vytvoří Alexandr a Jan Huňátovi. Ti už odlili ze skla například otisk ruky exprezidenta Václava Havla, zachránce židovských dětí Nicholase Wintona nebo spisovatele Arnošta Lustiga.

Bývalá ministryně při otisku zavzpomínala na svou rodinu. V několika koncentračních táborech zahynulo celkem 24 jejích příbuzných. "Ráda bych vytvořila desku, na níž by byla jména těch, kteří zemřeli," dodala.

Deska by měla viset v terezínském kolumbáriu.

Po otisknutí ruky položila Albrightová spolu s ministrem obrany Alexandrem Vondrou květiny na Národním hřbitově terezínského památníku.

Albrightová se narodila jako Marie Jana Körbelová v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela. Německou přehlásku z příjmení rodina vypustila po válce. O svém židovském původu se Madeleine dozvěděla až ve druhé polovině devadesátých let. Už dříve prohlásila, že její rodiče s ní o smrti jejích prarodičů nehovořili. Ona sama se na to nikdy neptala a ani to nezkoumala. Částečně proto, že její kontakty s nimi skončily ve věku dvou let.

Související