Jen 34 procent všech aut na českých ambasádách v zahraničí nese značku Škoda. Plyne to z vyjádření ministerstva zahraničí pro týdeník Ekonom, který pátral po tom, zda čeští velvyslanci v zahraničí propagují tuzemský průmysl a export i tím, že jezdí v autech mladoboleslavské Škodovky (více zde).

Vozový park na českých ambasádách je jinak velmi pestrý. Zahrnuje kromě škodovek i vozy BMW, Toyota, Mitsubishi, Honda, Ford, Mercedes, Nissan, Peugeot, Kia a další.

První jmenované BMW navíc nově zvítězilo ve výběrovém řízení na dodávku 62 vozů pro reprezentační účely českých velvyslanectví po dobu pěti let. Druhá s nabídkou 61 vozů skončila Škoda Auto. "Ministerstvo zahraničí podporuje český export a české ekonomické zájmy v zahraničí, ale nemůže při nákupech porušovat zákony. Jestliže vyhraje nejvýhodnější nabídka, nemůže vyhlásit jiného vítěze jen proto, že je český," říká mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Výjimka v zakázce

Pokud by však ministerstvo zahraničí chtělo, mohlo v tomto případě v souladu se zákonem udělat výjimku. Šlo totiž o nepeněžní plnění, kdy se výběrové řízení vypisovat nemusí.

"V případě, kdy se jedná o požadavek bezplatného plnění, a není tedy nutno postupovat dle zákona o veřejných zakázkách, lze vypsání veřejné zakázky doporučit, ale je na zvážení zadavatele, zda tak učiní, či nikoli," říká předseda Komory administrátorů veřejných zakázek Robert Pergl.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 26. ČERVENCE, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

 

 

banner 2

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.