Některé z podezřelých zakázek firem Hospimed a Puro-Klima se týkají i Středočeského kraje a tamních zdravotnických zařízení.

Společnosti Hospimed, Puro-Klima a také B.Braun Medical figurují v korupční kauze bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Bývalý hejtman měl údajně od zástupců těchto firem dostat milionové úplatky.

Rath si peníze vzal prý za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.

Kartelové řízení v oblasti nákupu zdravotnické techniky vede Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) od loňska. Loni o tom informovali jeho zástupci na výroční konferenci s tím, že kartel se týká tří firem. Dvě z nich zveřejnil úřad až dnes. Třetí stíhanou firmou by ale neměla být B.Braun Medical.

ÚOHS nechce případ blíže komentovat. Detailnější informace chce zveřejnit až po skončení řízení. "Nyní by jejich poskytnutí mohlo ohrozit jak vedení předmětné kauzy, tak procesní práva účastníků řízení," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Související