Údolí o velikosti amerického Velkého kaňonu, které je pod více než 1,5kilometrovou vrstvou ledu v západní Antarktidě, se může podílet na úbytku ledovce v oblasti. Podle agentury Reuters to tvrdí britští vědci.

Odborníci kvůli změnám klimatu již po desetiletí sledují rozsáhlá zaledněná území v Grónsku a na Antarktidě. Tenčící se led v západní Antarktidě má na svědomí téměř deset procent zvednutí hladiny moře. Rostoucí průměrné světové teploty způsobují tání ledovců, jejichž voda pak hladiny zvedá. Tento proces ohrožuje pobřeží od Vietnamu po Floridu a nutí pobřežní města v nízkých nadmořských výškách budovat nákladné protipovodňové zábrany.

Vědci z univerzity ve skotském Aberdeenu a z britského úřadu pro výzkum Antarktidy BAS nyní objevili údolí pod Ferrignovým ledovcovým proudem, což je oblast, která byla lidmi navštívena jen jednou v roce 1961.

Příkopová propadlina, která vznikla před miliony let a kterou následně překryl ledovec, je spojena se zahřívajícím se oceánem.

Experti, kteří výsledky své práce zveřejnili v odborném časopisu Nature, zmíněný objev považují za klíčový. Ledovec v západní Antarktidě totiž taje rychleji než na jakémkoli jiném místě na tomto kontinentě.

 

Údolí vědci objevili díky radarovému mapování oblasti. Snímací zařízení bylo zapojeno za sněžné skútry, celkem vědci zaznamenali informace ze vzdálenosti 2400 kilometrů.