Ministr spravedlnosti Pavel Blažek chce rozhodnout o návrhu na jmenování vrchního státního zástupce v Praze příští týden. Oznámil to po pátečním setkání s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Šéf žalobců Zeman podle jeho mluvčí Heleny Markusové vzal ministrovo rozhodnutí na vědomí a uvítal, že je dán konečný termín, do kdy bude o jeho návrhu na jmenování vrchního státního zástupce v Praze rozhodnuto. Zeman navrhuje obsadit tento post ústeckou žalobkyní Lenkou Bradáčovou.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se po schůzce s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem sešel také se státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a informoval ji o výsledcích jejich společného jednání.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová vzala informaci, že rozhodnutí o návrhu nejvyššího státního zástupce na jmenování vrchního státního zástupce v Praze bude učiněno v průběhu příštího týdne, na vědomí.

V České televizi v podvečer ministr poznamenal, že se Zemana ani neptal, jaké další varianty má připraveny v případě Blažkova nesouhlasu s Bradáčovou. "Může učinit různé kroky, které uzná za vhodné," připustil Blažek.

Sporná by ale podle něj byla možnost, že se Zeman obrátí ve věci na Nejvyšší správní soud, kde se liší názory Ústavního a Nejvyššího správního soudu. Zeman podle Blažka po odmítnutí Bradáčové může ale dát návrh na jiné jméno. "Nemusíme se soudit... To by nemuselo trvat tak dlouho," poznamenal ministr.

Ministr Blažek v rozhovoru také podotkl, že podle jeho informací Nečas skutečně nevěděl o tom, že na ministerstvu je návrh na jmenování Bradáčové.

Ministr přišel minulý týden s nápadem, že by se na pozici mohlo vypsat výběrové řízení. Zeman s tím ale nesouhlasil, protože vypsání konkursu podle něj odporuje zákonu o státním zastupitelství.

Na základě této normy jmenuje vrchní státní zástupce ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce. Výběrové řízení by tak prý bylo právně napadnutelné a neúspěšní účastníci by se mohli bránit žalobami. Šéf žalobců už navíc podle navrhl do funkce Bradáčovou. Blažek se ale hájil tím, že výběrová řízení jsou běžnou praxí.

Kdo nahradí Rampulu?

Povýšení Bradáčové ze severu Čech, která se proslavila hlavně řešením korupční kauzy poslance Davida Ratha, se na začátku letních prázdnin stalo jedním z hlavních politických témat.

Mezi politiky se spekulovalo o tom, že právě dřívější Zemanův návrh jmenovat Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní byl hlavním důvodem odvolání Jiřího Pospíšila z čela resortu justice.

Místo pražského vrchního státního zástupce se uvolnilo poté, co Pospíšil a následně i soud kvůli závažným chybám v důležitých kauzách odvolal Vlastimila Rampulu. Rampula spolu se svým náměstkem Liborem Grygárkem potom rezignovali i na funkce státních zástupců.

Ministr Blažek se v předešlých týdnech už s Bradáčovou setkal a oba uvedli, že si rozuměli. Šéf žalobců dříve také uvedl, že VSZ v Praze by nemělo zůstávat bez řádně jmenovaného vedení déle než zhruba šest týdnů. Od odchodu Vlastimila Rampuly z čela úřadu už uplynul více než měsíc.

Související