Kariérní postup Lenky Bradáčové z Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem na pozici šéfky pražského vrchního státního zastupitelství nebyl pro jejího dosavadního nadřízeného Jana Jankovce překvapením.

Nadějné právničky si podle svých slov všiml už v době, kdy byla právničkou - čekatelkou na státním zastupitelství v Litoměřicích. "Ne proto, že byla ambiciozní, ale už tehdy měla velkou právní erudici," komentoval Jankovec.

Kdy jste začal počítat s tím, že na státním zastupitelství v Ústí ztratíte kolegyni?

Už od prvního okamžiku, kdy padly informace, že by doktorka Bradáčová měla působit jako vrchní státní zástupkyně, člověk zvažuje všechny možné varianty. Samozřejmě to bude znamenat ztrátu odborníka, lidsky velmi kvalitního člověka, to je pro každý úřad veřejné správy vždycky velká ztráta. Nicméně doktorka Bradáčová zůstává v soustavě státního zastupitelství, což je dobře.

Může fakt, že se Lenka Bradáčová přesune na vrchní zastupitelství v Praze, pomoci zastupitelství v Ústí?

Možná trošku naopak. Doktorka Bradáčová v pozici náměstkyně vyžadovala náročně plnění úkolů svých podřízených, takže v podstatě očekávám to samé  i v této pozici a myslím, že ve vztahu k Ústí žádné velké výjimky dělat nebude.

Říkal jste, že kromě ztráty odborníka ztratíte i kvalitního člověka. Jak jste spolu vycházeli - teď mám na mysli vztah podřízeného a nadřízeného? Měli jste konflikty, nebo takzvané stejné vidění světa?

Stejné vidění světa bych to asi nenazval, ale na řadu koncepčních věcí, které se týkají zejména soustavy státních zastupitelství a které jsou částečně obsazeny i v tom novém návrhu zákona o státním zastupitelství, tak tam jsme se shodovali.

Pokud jde o nějaké konflikty mezi mnou jako vedoucím a jí jako podřízené náměstkyně, tak samozřejmě nějaké odlišné názory na právní kvalifikaci, na řešení určitých personálních oddělení nebo oddělení, které vedla, byly. Ale nevybočovaly z rámce standardních konfliktů, které jsou na každém zastupitelství. Ale nebylo to tak úplně bezproblémové, jak by se to mohlo zdát. Nikdy to ale nebyl takový konflikt, který by vytvářel nějakou kontroverzi.

Měl na to vliv fakt, jak je státní zástupkyně Bradáčová vnímána i veřejností? Tedy, že je to nekompromisní, ambiciozní žena, která si jde za svým cílem a patrně se ji těžko přesvědčuje o jiném názoru?

Jako chytrá, vzdělaná, pracovitá a ambiciozní žena má každý problém vždy pečlivě promyšlen. Pokud je ale konfrontována s nějakým rozumným, moudrým nebo diplomatickým krokem, tak zvažuje, jestli ten její není špatný. Určitě to není tak, že by měla klapky na očích, šla si svou cestou a nepřemýšlela o těch ostatních.

Říkal jste, že ji znáte od jejích počátků v Litoměřicích. Už tehdy jste  tušil, že zamíří do vyšších funkcí?

Už v době jako právnička - čekatelka vykazovala velkou právní erudici. Bylo jasné, že člověk s takovými znalostmi a takovým přístupem k řešení problému, to znamená profesního vzdělávání sebe sama a k náročnosti sám k sobě, že dlouho na okresním státním zastupitelství nevydrží. To bylo zřejmé.

A kdy bylo zřejmé, že nevydrží ani u vás, na krajském zastupitelství? Když se stala prezidentkou Unie státních zástupců?

Já si myslím, že takto to nebylo postaveno. I když doktorka Bradáčová je považována za velmi ambiciozní ženu a já netvrdím, že to tak není, na druhou stranu je velmi soudná. Pokud jde o současný návrh zákona o státním zastupitelství a legislativní věci, ke kterým se právě Unie státních zástupců kvalifikovaně a podrobně vyjadřuje, Bradáčová patří určitě mezi několik státních zástupců, kteří o práci, o soustavě státního zastupitelství v určitém obecním kontextu přemýšlejí. Nepatří k těm, kteří si udělají dobře svou práci a jdou domu, to v žádném případě.

S nástupem Lenky Bradáčové do funkce pražského vrchního žalobce jsou spojovány i určité naděje. Nebojíte se, že ji tato očekávání mohou "srazit vaz"?

I z okruhu mých známých a přátel se skutečně očekává jakási razantní změna a já dopředu všechny uklidňuji, že doktorka Bradáčová také nezvládne všechno. Na druhou stranu při této poznámce vnímám, že si to všichni dobře uvědomují. Je to možná taková naděje typu "jdeme na to".

Víme dobře, že to nebude tak úplně jednoduché. Nemyslím si, že pokud se nezačnou objevovat další úspěchy v korupčních kauzách, tak to přinese zpětně zklamání. Ty kauzy se objevují a jde o to, aby byly zpracovány kvalitně, dobře, aby státní zastupitelství s policií nepromrhalo čas, který mají na to, zachytit všechny důkazy.

Jsou kauzy, které se táhnou roky a veřejnost je z toho zklamána. Já si myslím, že v tomto směru je doktorka Bradáčová určitě zárukou, že věci, za které bude mít přímou odpovědnost ona, tak budou zpracovány právě s tou kvalitou, jak jsem o ní hovořil.  Ale představa, že budou padat takzvaně velké hlavy a veřejnost bude uspokojena, tak ta je mylná. Tak jednoduché to nebude.