Bývalý náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer odmítá, že by manipuloval s návrhem na jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní žalobkyní. Nepřímo jej z toho obvinil nový ministr Pavel Blažek (ODS).

"Stále jsem zaměstnancem ministerstva, ale nikdo mně zatím nepřišel říct, že bych něco udělal špatně. Nerozumím tomu," řekl Melzer serveru IHNED.cz.

Blažek na tiskové konferenci, kde oznámil, že Bradáčová bude nástupkyní Vlastimila Rampuly, řekl, že někdo z vysokých úředníků se zřejmě snažil diskreditovat premiéra. Prý záměrně pozdržel dopis nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který do funkce navrhoval Bradáčovou. Právě Melzer dokument přebíral.

"Převzal jsem ho 21. června ve své kanceláři od zaměstnankyně nejvyššího státního zastupitelství. Podepsal jsem jí paré, aby měla doklad, že jsem to převzal," sdělil Melzer.

Protože prý dokument obsahoval citlivou informaci a v minulosti už z úřadu utekly některé detaily dříve do médií, návrh podle svých slov vložil do obálky a zalepil.

"Zavolal jsem ministra Jiřího Pospíšila, věděl o tom. Obálku jsem odnesl k němu do sekretariátu, kde ji vložili do trezoru," dodal exnáměstek. Pospíšil prý tou dobou nebyl v kanceláři, ale o Zemanově návrhu a o tom, že jej Melzer převzal, byl údajně detailně informován.

Premiér Pospíšila odvolal ve středu 27. června ráno, dopis tedy ležel zamčený u ministra několik dní. Pospíšil už dříve připustil, že o Zemanově návrhu věděl několik dní před odvoláním, ale že Bradáčovou nejmenoval, protože byla tou dobou na dovolené.

"Já jsem to oficiálně podepsal, nebylo tam nic protizákonného, jen jsem chtěl mít jistotu, že to neuteče dřív," upřesnil pro IHNED.cz Melzer.

Související