Den po svých jedenadevadesátých narozeninách zemřel francouzský dokumentarista Chris Marker, významný tvůrce z takzvané školy Levého břehu. O smrti autora snímků Bez slunce a Rampa informoval francouzský ministr kultury, uvedla agentura AP.

Řečený "neúnavný filmař" Marker (jak jej vystihl prezident festivalu v Cannes) býval za svůj experimentální dokumentární styl označován za jednoho z nejpodstatnějších poválečných filmařů. Natočil přes padesát snímků.

Ne fakta, ale pravda

Držel se v soukromí, odmítal rozhovory a až na výjimky se odmítal nechat vyfotit. Svého času dokonce na protest proti médiím začal tvrdit, že se narodil v Mongolsku (ačkoliv byl doloženým rodákem z pařížského předměstí Neuilly-sur-Seine).

"Markerovy filmy nejsou jen sledem viděných a zaznamenaných obrazů, ale především výpovědí o tom, jak konkrétní člověk v konkrétní době usouvztažňuje svět. Nejedná se tedy o fakta, ale o „pravdu”. Proto zásadní roli v jeho dokumentech hraje komentář, který získal často i samostatnou literární podobu," napsal o něm pro časopis Cinepur kritička Kamila Boháčková.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.