Francouzský plavec Yannick Agnel se velkých jmen nebojí. Dokázal to v neděli, když se svými parťáky ve štafetě na 4x100 metrů přejel favorizovanou americkou mašinu a dokázal to i teď, když suverenně ovládl individuální závod na kraulařské dvoustovce s časem 1:43,14.

Ryan Lochte, úřadující mistr světa na této trati, skončil bez medaile čtvrtý. Právě jeho také o den dříve pokořil Agnel na poslední stovce štafety.

Tentokrát před Lochtem ještě dohmátli ve shodném čase Korejec Pak Te-hwan a Číňan Sun Jang. Hned za Lochtem doplaval německý světový rekordman Paul Biedermann.

Američané si tento nezdar vynahradili vzápětí na znakařské stovce, kde ovládli ženské i mužské finále. Sedmnáctiletá Missy Franklinová časem 58,33 zaostala o 21 setin za světovým rekordem. Trojnásobná mistryně světa přitom jen deset minut předtím plavala semifinále kraulařské dvoustovky a kvalifikovala se jako osmá do boje o medaile. Matthew Grevers vyhrál v olympijském rekordu 52,16 a vylepšil druhé místo z Pekingu. Druhý dohmátl jeho krajan Nick Thoman před Rjosuke Iriem z Japonska.

O další zlato však připravila americkou velmoc nečekaně Ruta Meilutyteová, jež vybojovala historicky první plaveckou medaili pro Litvu. Teprve patnáctiletá závodnice odolala v závěrečných metrech s osmisetinovým náskokem drtivému náporu dvojnásobné mistryně světa z této trati Rebeky Soniové. Na favorizovanou Američanku zbylo stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu stříbro.