Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v pondělí po měsíci průtahů slavil jmenování Lenky Bradáčové do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Radost mu prý nepokazil ani útok jeho stranického kolegy a nástupce ve funkci Pavla Blažka. Ten obvinil Pospíšilovy podřízené z toho, že manipulovali s návrhem na jmenování Bradáčové do funkce.

"Myslím, že lidé vidí, že se povedlo dotáhnout do konce to, o co jsem usiloval, a že se podařilo dokončit ty změny na státním zastupitelství, které jsem si předsevzal," řekl HN Pospíšil.

"Že mě výroky některých mých kolegů lidsky mrzí a nerozumím jim, to je také pravda. Navíc, když já se zdržuji jakýchkoliv komentářů a nemusel bych," dodal.

Blažek tvrdí, že ministerští úředníci chtěli premiéra Nečase zdiskreditovat tím, že před ním nominaci Bradáčové zatajili. Pospíšilův exnáměstek Filip Melzer, který návrh převzal 21. června a nechal ho uložit do ministrova trezoru, manipulaci s písemností odmítá.

Komentář

Jindřich Šídlo:

Teď, když máme, co jsme chtěli

Ministr Blažek udělal včera všechno pro to, aby z celé poměrně banální procedury učinil konspirační příběh, v němž se kdesi v ministerském sekretariátu ztrácely úřední dokumenty, což je třeba důkladně vyšetřit, neboť to prý mělo za účel diskreditaci předsedy vlády!

Celý komentář čtěte - ZDE

Připouští však, že se premiér o návrhu neměl dozvědět. „Kdybychom se dívali na jmenovací proces, tak odpověď je: Neměl se to dozvědět pan premiér. Toto rozhodování mu nepřísluší, a nemá-li být toto rozhodování zpolitizováno, tak je to čistě posouzení odborných kvalit ze strany ministra spravedlnosti,“ řekl Melzer v pondělním Interview ČT.

Oficiálně se dokument na ministerstvu spravedlnosti objevil až 3. července, krátce před jmenováním Blažka ministrem.

Válka uvnitř ODS

"Informaci považuji za mimořádně závažnou. Definitivně se tak i formálně potvrzuje, že návrh na jmenování paní Bradáčové nemohl být důvodem k odvolání bývalého ministra spravedlnosti. Někdo jen této situace účelově zneužil k rozpoutání hysterické kampaně proti premiérovi," reagoval šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Tím zcela otevřeně zaútočil právě na Pospíšila, do kterého se už před několika týdny opřel i premiér. Vyčetl mu, že v jeho pozadí stojí vlivný zákulisní hráč a šedá eminence ODS Roman Jurečko.

Spory ve vedení ODS trvají dlouho. Veřejně ale propukly až ve středu 27. června ráno, kdy premiér odvolal z funkce ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Oficiálně proto, že prý selhal jako manažer a ekonomicky nezvládl resort, když žádal o vyšší rozpočet.

Pospíšil ale takový důvod odmítl a mezi řádky svých výroků se snažil naznačit, že pravou příčinou jeho odvolání byla Lenka Bradáčová. Proti tomu se zase ohradil Nečas.

Pospíšil kandiduje na plzeňského hejtmana v podzimních volbách. Spojenci současného šéfa ODS a premiéra Petra Nečase se obávají, že pokud by v nich Pospíšil vyhrál, mohl by Nečasovi konkurovat na podzimním kongresu strany.

Související