Andrej Babiš je jako živel. Tak, jak působí v televizi - bouřlivě, emotivně - takový je i mimo záběr kamer. Skáče z tématu na téma, dá vám najevo, když se nudí, občas nekontrolovatelně střídá češtinu se slovenštinou.

A nejde daleko pro silné slovo. Ani v rozhovoru, který s ním po jeho zvolení předsedou hnutí ANO 2011 udělaly Hospodářské noviny.

Při interview si povolal na pomoc svého dlouholetého spolupracovníka z Agrofertu Jaroslava Faltýnka, který je ve straně místopředsedou a má její budování fakticky na starost. (Odpovědi, které místo Babiše říkal on, jsou označeny zkratkou JF - pozn. red.)

Podle jakého klíče vybíráte, koho podpoříte v krajských volbách? Miliony od vás mají dostat Východočeši a zlínský spolek M.O.R.

Vybíráme to obdobně, jako vybíráme lidi do hnutí, takže si ověřujeme, co v životě dělali, co mají za sebou, jestli se angažovali v politice, jestli neměli problémy v podnikání, jaká je jejich pověst.

Ale má to ještě nějakou další logiku? Říkali jste, že krajské volby budou experiment, abyste věděli, zda mají lidé o vaši stranu zájem. Tak jestli jste i sociologicky vybírali kraje, kde se nějak zviditelníte.

JF: Když jsme začali stavět strukturu, řada našich lidí chtěla, abychom kandidovali už v krajských volbách. Debatovalo se o tom tři měsíce a řekli jsme si, že na to nemáme, abychom ve třinácti krajích postavili kandidátky o v průměru 50 lidech a zároveň mohli u každého garantovat kvalitu a čistotu.

Někteří naši lidé s tím byli nespokojení, byli nadržení. A tak vznikli Východočeši, což jsou částečně naši lidé, jsou tam stávající i bývalí starostové a zastupitelé hlavně z menších obcí. Rozhodli jsme je podpořit, protože tam jsou lidé, které známe. MOR je stejný příklad. Na jejich kandidátce jsou lidé z ANO 2011.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.