Vojenský pilot Karel Daňhel, kterého nezletilá dívka nejprve obvinila z pohlavního zneužívání a poté přiznala, že si to vymyslela, očekával, že tím pro něj nepříjemná kauza končí.

Trestní stíhání muže, který figuruje jako svědek v kauze nákupu armádních letounů CASA a který poté, co na nesrovnalosti upozornil, přišel i o bezpečnostní prověrku, ale pokračuje.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 9 totiž zamítlo stížnost na zahájení trestního stíhání a žádá po policii doplnění dokazování, zejména další výslechy. Policie tak musí případ dál vyšetřovat.

Daňhelova advokátka Lucie Hrdá přitom poté, co se dívka, která proti pilotovi svědčila, údajně přiznala k vymyšlené výpovědi, požádala o zastavení stíhání.

Žalobkyně Jana Krečová se však domnívá, že je naopak nutné tuto změnu ve výpovědi prověřit a vyslechnout další svědky.

Podle Krečové je to běžný postup u obvinění ze zvlášť závažného zločinu a zastupitelství postupuje jako v ostatních případech.

Tři měsíce na doplnění dokazování

Advokátka obviněného ale podle svých slov požádá pražské městské státní zastupitelství o dohled nad případem. "Domnívám se, že procesní postup není správný," dodala.

Chce také prověřit skutečnost, že ve vyšetřování nyní rozhoduje jiná žalobkyně než na začátku. Podle státní zástupkyně byla tato situace způsobená dovolenou a postupovalo se podle pracovního pořádku.

Policie má od zahájení trestního stíhání Daňhela v polovině července tři měsíce na doplnění dokazování, pak může žalobce lhůtu ještě prodloužit. V případu pohlavního zneužívání hrozí obviněnému až desetileté vězení.

Daňhela kriminalisté zadrželi na základě výpovědi dívky, která si podle jeho advokátky vše vymyslela. Také na ni údajně policie vyvíjela nátlak, což kriminalisté odmítají. Policisté Daňhela nakonec pustili z cely a vyšetřování vedou na svobodě. Dívce podle Hrdé nehrozí za lhaní trest, protože jí při výslechu ještě nebylo 15 let.

Daňhel dává obvinění do souvislosti také s kauzou letounů CASA, jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k jejich nákupu.

V deníku Mladá fronta Dnes nedávno popsal, jak na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Údajně brzy poté, co o tom začal vypovídat na policii, přišel o bezpečnostní prověrku.

Související