Změny na hlavních postech na státních zastupitelstvích i na Policejním prezidiu jsou podle šéfa protikorupční policie Tomáše Martince důvodem, proč se vyšetřovatelům náhle daří posouvat korupční kauzy.

Vliv na boj proti korupci má i současná atmosféra ve společnosti.  "Dnes je politická scéna tak nestabilní, že si nedovolí do některých případů zasahovat tak, jak se to dělo v minulosti," říká Martinec v rozhovoru pro HN.

Dlouho se zdálo, že vyšetřování korupce v nejvyšších patrech politiky je nemožné. Teď jako by to najednou šlo. Co se změnilo?

Je to otázka posledního půldruhého roku. Přišla změna na Nejvyšším státním zastupitelství, kam nastoupil Pavel Zeman. Postupně se mění poměry i na krajských státních zastupitelstvích. Důležitá změna teď proběhla v Praze, kam byla jmenována Lenka Bradáčová. Státní zastupitelství patřila mezi největší brzdy vyšetřování korupce.

Příklad?

Typicky privatizace Mostecké uhelné společnosti z devadesátých let. Když případ dozorovalo pražské vrchní státní zastupitelství (v době, kdy byl jeho šéfem Vlastimil Rampula - pozn. red.) nemohli jsme se hnout z místa. Teď, když je dozor v Olomouci, to najednou jde. V krátké době jsme byli schopni obvinit konkrétní lidi.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.