Změny na hlavních postech na státních zastupitelstvích i na Policejním prezidiu jsou podle šéfa protikorupční policie Tomáše Martince důvodem, proč se vyšetřovatelům náhle daří posouvat korupční kauzy.

Vliv na boj proti korupci má i současná atmosféra ve společnosti.  "Dnes je politická scéna tak nestabilní, že si nedovolí do některých případů zasahovat tak, jak se to dělo v minulosti," říká Martinec v rozhovoru pro HN.

Dlouho se zdálo, že vyšetřování korupce v nejvyšších patrech politiky je nemožné. Teď jako by to najednou šlo. Co se změnilo?

Je to otázka posledního půldruhého roku. Přišla změna na Nejvyšším státním zastupitelství, kam nastoupil Pavel Zeman. Postupně se mění poměry i na krajských státních zastupitelstvích. Důležitá změna teď proběhla v Praze, kam byla jmenována Lenka Bradáčová. Státní zastupitelství patřila mezi největší brzdy vyšetřování korupce.

Příklad?

Typicky privatizace Mostecké uhelné společnosti z devadesátých let. Když případ dozorovalo pražské vrchní státní zastupitelství (v době, kdy byl jeho šéfem Vlastimil Rampula - pozn. red.) nemohli jsme se hnout z místa. Teď, když je dozor v Olomouci, to najednou jde. V krátké době jsme byli schopni obvinit konkrétní lidi.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se