Pod jezdeckou sochou T.G. Masaryka v Lánech symbolicky zahájil v pátek svou prezidentskou kampaň senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Do Lán přijel vlakem a pak i veteránem Škoda Octavia.

"Cesta vlakem byl zpestřující nápad, který dává příležitost i mimo oficiální tiskovou konferenci mluvit jak s novináři, tak s dalšími lidmi z mého týmu, kteří mě doprovázejí," popsal Dienstbier, jak vznikl nápad s výletem po železnici.

Už ve vlaku začal Dienstbier sbírat podpisy. Mohl by sice kandidovat už s podporou svých stranických kolegů v Senátu, ale chce si při sběru 50 tisíc podpisů otestovat, jestli má vůbec šanci.

Jeho asistenti ale raději nejdřív prověřili, jestli ve vlaku vůbec jsou nějací cestující, kteří by mu potvrdili svým podpisem podporu. Teprve pak se senátor vydal s peticí na lov hlasů.

Jako hlavní motiv pro svojí kampaň si Dienstbier vybral slogan "Spravedlivý stát". "Lidé ztratili pocit, že český stát je spravedlivý, že se tady dá žít ve férových rovných podmínkách," tvrdí Dienstbier.

Během kampaně chce sociálnědemokratický kandidát vsadit hlavně na kontakt s lidmi a využívat například sociální sítě. Proti původnímu předpokladu ho lidé uvidí i na omezeném počtu billboardů.

Jiří Dienstbier si již zřídil účet, na který je možné posílat příspěvky na kampaň. Sociální demokracie mu na rozjezd poskytne necelé dva miliony korun, ze svého do kampaně zatím investoval 100 tisíc.

Zatím ale Dienstbier nepatří k favoritům. Tím je naopak bývalý úředník a premiér Jan Fischer. Jisté šance se připisují také bývalému předsedovi ČSSD a expremiérovi Miloši Zemanovi.

Fischer zahájil kampaň už před několika týdny a v době, kdy se jeho soupeř Jiří Dienstbier vydal do Lán, sbíral hlasy v pražském knihkupectví Kanzelsberg na Václavském náměstí. Právě tato síť knihkupectví nedávno Fischerovi nabídla, že do jejích poboček po celé republice může své podpisové archy umístit.