Na vojenském letišti v Čáslavi vládl poslední červencové pondělí nezvyklý ruch. Dělníci zde z kamionu vykládali osmitunový letoun L-159, který do Česka dorazil ze španělské Sevilly. Tam bezprizorně stál dva roky.

Šlo o jeden z pěti strojů, které armáda dříve vyměnila za dopravní letadla Casa (a doplatila 3,6 miliardy korun). Díky tomuto obchodu se měly bitevníky z produkce Aera Vodochody poprvé dostat na zahraniční trhy - podle smlouvy je mělo využívat španělské letectvo. Španělé však o letouny ve skutečnosti nestáli.

Letité snahy o udání čtyř desítek letounů, které armáda v roce 2004 vyřadila jako nadbytečně, se tak vrátily na začátek. Proč se obchody nedaří?

1l Povinné americké razítko

Letadlo L-159 je prošpikováno americkými technologiemi coby pozůstatek z 90. let, kdy Aero Vodochody spoluvlastnil Boeing. Kvůli tomu musí každý vývoz schválit vláda USA. A na tom se již pár obchodů zaseklo. Příklad? Původní plán barteru s letadly Casa počítal s tím, že by směněné letouny L-159 putovaly do Bolívie. Obchodu však podle neoficiálních informací kladla překážky administrativa USA, která nechtěla, aby se její technologie dostaly k levicovému režimu, s nímž má napjaté vztahy.

2l Slabá politická autorita

Při zbrojních nákupech rozhoduje také politika: velké zbrojovky se opírají o záštitu svých vlád, které je prosazují u zákazníků. V tomto směru však význam českého lobbingu zaostává za podporou, která se dostává britským či korejským zbrojovkám, jež vyrábějí konkurenční stroje. Například v roce 2003 měly letouny L-159 slibné šance v zakázce pro indickou armádu. Nakonec však převážil vliv bývalého "koloniálního pána" a Indové koupili britské stroje Hawk. Naposledy pak Češi narazili na své limity při snaze uplatnit bitevníky v Iráku, kde mají velké zájmy USA.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.