Projektová dokumentace opravy buštěhradského zámku podle znalců obsahuje chyby, které by rekonstrukci neumožnily provést. Rozpočet zhotovitele je ale údajně v pořádku.

Posudek si vedení kraje nechalo vypracovat v souvislosti s vyšetřováním údajně zmanipulované zakázky spojené s korupční kauzou Davida Ratha (ČSSD). Kraj bude za nekvalitní projekt žádat kompenzaci, uvedla Markéta Vítková z krajského úřadu.

"Projektová dokumentace pro stavebně architektonickou část rekonstrukce střední části a východního křídla zámku Buštěhrad je zpracována velmi zjednodušeně a vyskytují se v ní chyby. Dle názoru znalce projektová dokumentace dosahuje stěží úrovně dokumentace pro stavební povolení," stojí v pasáži posudku firmy Bohemia Experts z 31. července 2012.

Z posudku rovněž vyplývá, že rozpočet zhotovitele rekonstrukce, firmy Konstruktiva Branko, je v pořádku. "Dle názoru znalce je celkový součet ohodnocených prací a materiálu (v předloženém rozpočtu) na zámek, nádvoří, interiéry v souladu se standardem a tedy i obvyklými cenami." Cenová odchylka se odlišuje "v míře běžných výkyvů obvyklých cen," uvedli znalci.

"Cena, jak jsme vždy říkali, nebyla nadhodnocena. Policie okamžitě dostala od nás znalecký posudek také a my budeme postupovat podle zásad dobrého hospodáře," sdělil mluvčí krajského úřadu Milan Smutný. Vysoutěžená cena zakázky činí 181 milionů korun, dodal.

Požadujeme kompenzace

Policie bývalého hejtmana Ratha obvinila z korupce při opravě buštěhradského zámku a je ve vazbě. Zadržen byl s krabicí, v níž policie našla sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na rekonstrukci zámku. Rath obvinění odmítá, myslel si prý, že v krabici je víno.

Hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD) k závěrům řekla, že vedení Středočeského kraje se po právní analýze obrátí na firmu Aria, která projekt vypracovala. "A bude (vedení kraje) žádat kompenzace za nekvalitní zpracování projektu až do výše uhrazené částky 4,7 milionu korun," uvedla. Se zhotovitelem byla k poslednímu květnu 2012 uzavřena příslušná dohoda o ukončení veškeré spolupráce bez jakýchkoli dodatečných finančních nároků vůči Středočeskému kraji, dodala.

Související